«Դավադրություններ»-ի իրականացումը նույնիսկ տեսականորեն չեմ պատկերացնում. Տիգրան Աբրահամյան
Մայիսի 20-24-ը Ադրբեջանի զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումներ խոշորամասշտաբ օպերատիվ–մարտավարական զորավարժություններ են անցկացնում։ Պաշտոնապես հայտարարվել էր, որ զորավարժությանը ներգրավվելու է մոտ 10 հազար զինծառայող, 150 միավոր տանկ և այլ զրահատեխնիկա, մինչև 200 միավոր հրթիռահրետանային տեխնիկա, ՀԿՌՀ–ներ ու ականանետեր և մինչև 35 միավոր ինքնաթիռ ու ուղղաթիռներ։
Դրա հնարավոր վտանգների ու այլ խնդիրների շուրջ Aysor.am-ը մի քանի հարց է ուղղել Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանին։
- Պարոն Աբրահամյան, Արցախի հետ կապված թեմաները վերջին շրջանում ակտիվացել են՝ տարբեր բնույթի, տարբեր սրության, սակայն, թերևս, սկսենք Ադրբեջանում զորավարժությունների անցկացումից, ի՞նչ վտանգներ եք տեսնում, արդյոք հանրությունն անհագստանալու կարիք ունի:
- Այս տարվա ընթացքում, սա Ադրբեջանի արդեն երկրորդ խոշոր՝ այս մասշտաբի զորավարժությունն էր, մինչ այդ նմանատիպ տեղի էր ունեցել մարտին, սակայն սրան զուգահեռ տեղի են ունեցել նաև այլ զորավարժություններ, առավել փոքր մասշտաբի, այլ երկրների հետ համատեղ: Նկատելի են նաև տարբեր զորատեսակների հավաքներ, մարտավարական պարապունքներ և այլն:
Նման միջոցառումների անցկացումն առաջնագծին ու ընդհանուր իրավիճակին, իհարկե, նոր սրություն է հաղորդում, հատկապես որ դրանք իրականացվում են սահմանագծի մերձակա հատվածներում, ամեն դեպքում դրանք գտնվում են մեր դիտարկման տիրույթում և անհրաժեշտ վերլուծություններ են իրականացվում:
- Տպավորություն կա, որ հայկական զինուժն առավել քիչ է զորավարժություններ իրականացնում...
- Չէի ասի, ծառայության բերումով ես անընդհատ անմիջականորեն առնչվում եմ զինված ուժերի հետ և վստահ կարող եմ ասել, որ Պաշտպանության բանակում ակտիվ ուսումնական շրջան է, որն ուղեկցվում է տարբեր բնույթի զորավարժություններով, մարտավարական պարապունքներով, տարբեր զորատեսակների հատուկ կուրսերով: Այստեղ մրցավազքի խնդիր չկա, սակայն անհրաժեշտ միջոցառումներն անընդհատ ակտիվ ընթացքի մեջ են:
- Զինված ուժերի մարտունակությունից խոսեցիք, վերջերս Հայաստանի վարչապետը «դավադիր ուժերի» հնարավոր գործողությունների մասին խոսեց, արդյոք կարելի է նման բան սպասել:
- Ես նկատեցի, որ թեմային պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն է անդրադարձել՝ բացառելով նման իրավիճակ, երկրորդ, նման գործողությունները մեծ շղթա են ենթադրում, տարբեր ուժերից մինչև զինված ուժեր, եթե նույնիսկ նման նպատակ ունեցող ուժեր կան, իսկ դրանք իմ պատկերացմամբ կարող են լինել միայն արտաքին ուժեր, դրանց գործակալներ, ապա «դավադրությունների» իրականացումը նույնիսկ տեսականորեն չեմ պատկերացնում:
Նման «դավադրությունը» ենթադրում է քաղաքական իշխանության, զինված ուժերի, ուժային կառույցների ներգրավվում կամ գիտություն, սա միանշանակ բացառելի է: Արցախում բոլոր այս կառույցները, ինստիտուտները պատշաճ, արժանապատիվ ծառայություն են մատուցում մեր ժողովրդին և եթե նույնիսկ մեր նկատմամբ թշնամաբար տրամադրված ուժերը նման մտադրություն ունենան, ապա դրանք շատ վաղ փուլում կկանխվի:
Իհարկե, ես տեսնում եմ, որ դաշտում նկատելի են ուժեր, անհատներ, որոնց գործունեությունն ակնհայտ վտանգավոր բնույթ է կրում, իսկ նրանց առաջ քաշած թեզերը լիովին տեղավորվում, մեր նկատմամբ, մեղմ ասած, ոչ բարեկամաբար տրամադրված երկրների քարոզչական հայեցակարգերին:
Տեսնում եմ մեր ժողովրդի տարբեր հատվածների մեջ թշնամություն սերմանող, կեղծ օրակարգեր առաջ մղող անհատներ, սակայն կարծում եմ, որ ողջամտությունն, այնուամենայնիվ, հաղթելու է և առկա իրավիճակում առաջ եկած այս վտանգավոր միտումները չեզոքացվելու կամ գոնե նվազագույնին են հասցվելու:

Тигран Абрамян: Даже теоретически не представляю осуществление «заговоров»
ВС Азербайджана проводят 20-24 марта крупномасштабные оперативно-тактические учения с привлечением различных видов и родов войск. Официально объявлено о том, что к учениям будут привлечены около 10 тысяч военнослужащих, 150 единиц танков и другой бронетехники, до 200 единиц ракетно-артиллерийских установок, реактивных систем залпового огня и минометов и до 35 самолетов и вертолетов.
Корреспондент Aysor.am провел интервью с советником президента Республики Арцах Тиграном Абрамяном о возможных опасностях этого и других вопросах.
- Господин Абрамян, в последнее время активизировались различного рода и разной остроты темы, которые связаны с Арцахом, однако, пожалуй, начнем с проведения военных учений Азербайджаном. Какие опасности Вы видите, есть ли повод для обеспокоенности общества?
- В этом году это уже вторые крупные военные учения Азербайджана такого масштаба, до этого подобные учения проходили в марте, однако параллельно с этим проходили также другие учения, более малого масштаба, совместно с другими странами. Наблюдаются также сборы различного рода войск, боевые тренировки и т.д.
Проведение подобных мероприятий, конечно, создает новую остроту как передовой, так и  в общей ситуации, особенно когда они проводятся на близлежащих к линии соприкосновения участках. Во всех случаях они находятся под нашим наблюдением и проводятся необходимые анализы.
- Создается впечатление, что армянские вооруженные силы проводят меньше учений…
- Не сказал бы. По долгу службы я постоянно напрямую связан с вооруженными силами и могу сказать уверенно, что в Армии обороны – активный учебный период, который сопровождается различными военными учениями, тактическими тренировками,  разными курсами. Вопрос здесь не в соперничестве, но необходимые мероприятия постоянно в активном процессе.
- Вы говорили о боеспособности Вооруженных сил, недавно премьер-министр Армении заявил о возможности действий «заговорщических сил», можно ли ожидать такого?
- Я заметил, что министр обороны Давид Тоноян обратился к этой теме, исключив подобную ситуацию. Во-вторых, подобные действия предполагают большую цепочку, от различных сил и до вооруженных сил. Если даже есть силы, преследующие такую цель, а на мой взгляд, это могут быть только внешние силы, их агенты, то я даже теоретически не представляю осуществление «заговоров».
Подобные «заговоры» предполагают вовлечения или знание политической власти, вооруженных сил, силовых структур, что однозначно исключается. В Арцахе все эти структуры, институты надлежащим образом и достойную несут свою службу перед народом, и если даже враждебно настроенные против нас силы будут иметь подобное намерение, оно будет пресечено на очень раннем этапе.
Конечно, я вижу, что есть силы, деятели, действия которых имеют явно опасный характер, а выдвинутые ими тезисы полностью умещаются в пропагандистские концепции, мягко говоря, недружественно настроенных к нам стран.
Вижу деятелей, которые сеют между разными частями нашего народа вражду, продвигают ложную повестку людей, но считаю, что благоразумие, тем не менее, победит и продвигаемые в этой ситуации опасные тенденции будут нейтрализованы или хотя бы доведены до минимума.