Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ ռասիստական դրսևորումներն անհնար դարձրին Մխիթարյանի մեկնելը Բաքու. ՀՀ ԱԳՆ մեկնաբանությունը CNN-ին
25/05/2019 14:10
Ադրբեջանն անդառնալիորեն բաց թողեց հնարավորությունը Եվրոպայի լիգայի եզրափակչի միջոցով կյանքի կոչելու սպորտը քաղաքականությունից տարանջատելու իր հանձնառությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ամերիկյան CNN-ին տված մեկնաբանության մեջ ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով խնդրին, որ անբավարար անվտանգության երաշխիքների պատճառով «Արսենալ»-ի կազմում Հենրիխ Մխիթարյանը չի մասնակցի Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ հանդիպմանը, որը տեղի կունենա Բաքվում:
«Ադրբեջանական հասարակությունում և մամուլում հայերի նկատմամբ ռասիստական դրսևորումների հանդեպ հանդուրժողականությունը և անվտանգության բացահայտ ռիսկերը անհնարին դարձրեցին «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի` իր թիմի հետ Բաքու մեկնելը:
Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչը կարող էր լավ հնարավորություն լինել Ադրբեջանի համար՝ կյանքի կոչելու իր իսկ կողմից ստանձնած հանձնառությունը՝ տարանջատել սպորտը քաղաքականությունից, ինչպես նաև ի ցույց դնել հանդուրժողականության և ոչ խտրական վերաբերմունք ցուցաբերելու իր կարողությունը։ Այս հնարավորությունը անդառնալի կերպով բաց թողնվեց»,- նշել է Նաղդալյանը։
Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ հանդիպումը կկայանա Բաքվում, մայիսի 29-ին: Եզրափակիչ խաղում միմյանց դեմ կմրցեն Լոնդոնը ներկայացնող երկու ակումբները՝ «Արսենալ»-ը և «Չելսի»-ն:
«Արսենալ» ֆուտբոլային ակումբի մամուլի ծառայությունը պաշտոնապես հայտնել էր, որ կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը չի մեկնի Բաքու: Ակումբն այդ որոշումն ընդունել է հայազգի մարզիկի անվտանգությունը երաշխավորելու համար՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի մայրաքաղաքում Մխիթարյանի նկատմամբ ագրեսիվ վերաբերմունքի հավանականությունը:
Ուշագրավ է, որ ադրբեջանական կողմը պնդում է, թե տրամադրել է բոլոր հնարավոր երաշխիքները, որպեսզի Մխիթարյանը մասնակցի Բաքվում կայանալիք եզրափակչին: Ադրբեջանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Ազադ Ռահիմովը նույն CNN-ի հետ զրույցում անգամ հեգնել էր՝ ասելով. «Ի՞նչ հավելյալ երաշխիքներ են պետք: Ավելին քան երաշխի՞ք: Ավելի քան 100 տոկո՞սը: Մենք արել ենք հնարավոր ամեն բան: Ուրիշ ի՞նչ պետք է անեինք: Մասնավոր ինքնաթի՞ռ ուղարկեինք: Ուղեկցեինք F16 ռազմական կործանիչներով կամ ռազմանավերո՞վ»:
Երբ Լոնդոնի «Արսենալ»-ը պաշտոնապես հաստատեց, որ թիմի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը չի մասնակցելու Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ «Արսենալ»-«Չելսի» հանդիպմանը Բաքվում՝ ելնելով անվտանգության նկատառումներից, խաղը Բաքվում անցկացնելու որոշումն ավելի փոթորկեց երկրպագուների և բազմաթիվ սպորտային մեկնաբանների ու ֆուտբոլային վերլուծաբանների դժգոհությունը: Ֆուտբոլային վերլուծաբանների կողմից հնչել են անգամ հանդիպումը երկու ակումբների կողմից բոյկոտելու առաջարկներ:

Toleration of racist targeting of Armenians in Azerbaijan makes Mkhitaryan's travel to Baku: MFA spokesperson comments to CNN
Azerbaijan missed the opportunity to live up to its commitment to keeping politics separate from sports, spokesperson of Armenia’s MFA Anna Naghdalyan told CNN asked to comment on the situation with Armenian player Henrikh Mkhitaryan.
Naghdalyan said that the toleration of racist targeting of Armenians in the Azerbaijani public and the media, and manifest security risks have made it impossible for Mkhitaryan to travel to Baku.
"The Europa League Final could be a good opportunity for Azerbaijan to live up to its alleged commitment to keeping politics separate from sports as well as to demonstrate its capacity of tolerance and non-discrimination. This opportunity has been spectacularly missed," said Anna A. Naghdalyan, the spokesman for the Armenian Ministry of Foreign Affairs.
Both Arsenal and Mkhitaryan decided it was best for the 30-year-old to remain in the UK, while the rest of the squad traveled to Baku for the game against Chelsea.
Mkhitaryan tweeted earlier this week that, "It's the kind of game that doesn't come along very often for us players and I must admit, it hurts me a lot to miss it. I will be cheering my teammates on! Let's bring it home @Arsenal."
That decision was taken despite European football governing body UEFA's "guarantees" -- after speaking to "the highest authorities in the country" -- that the player would be safe.
On Thursday, Azerbaijan's Minister of Youth and Sports, Azad Rahimov, told CNN Sport that there is nothing more his country can do to allay Mkhitaryan's fears given the Azeri government provided more written assurances than on any previous occasion for an athlete entering the country.
"More?" Rahimov said when questioned by CNN Sport's Amanda Davies. "What do you mean when you say more? More than a guarantee? More than 100%? Our feeling and our understanding about the security, we did all that. What more could we do?
"We can send a private jet for him? Accompanied by two F16 Fighting Falcons ... a navy machine? I don't know what more we could do."
"UEFA and Arsenal received all possible and not possible documentation. From my personal side, I sent a letter and signed the letter with a guarantee from the government, also from the Azerbaijan Football Federation, also from all the government states in charge for security."
Earlier in the week an Arsenal statement expressed "deep concerns" about the situation and the fact that Mkhitaryan's absence would be a big loss for the team.
"We're also very sad that a player will miss out on a major European final in circumstances such as this, as it is something that comes along very rarely in a footballer's career," the statement read.