Մենք ձեր ձայնն ենք, դուք՝ մեր հենարանը. Ադեկվադ-ները կուսակցություն են ստեղծում (Տեսանյութ)
«Հայաստանի Հանրապետությունը կանգնած է լրջագույն գոյաբանական արտաքին ու ներքին, տնտեսական, քաղաքական, ռազմական, սոցիալական, իրավական, քաղաքակրթական մարտահրավերների և խնդիրների առջև: Այդ խնդիրներն օրեցօր խորանում են ներկայիս քաղաքական համակարգի և այդ համակարգի առանձին վերցրած գործոնների ու կառույցների հանցավոր անգործության և վերոհիշյալ մարտահրավերներին ադեկվատ արձագանք տալու անկարողության պատճառով:
Ութ միլիարդանոց այս մոլորակի վրա մենք փոքրամասնություն ենք, բայց չկա հարմարվող փոքրամասնություն: Հարմարվողը ձուլվում է մեծամասնությանն ու անհետանում: Փոքրամասնությունը պետք է լինի գերակայող, կամ չլինել առհասարակ: Մենք, ըստ այդմ, դատապարտված ենք կատարելագործվելու, լինենու ամենից լավ և բարձրանալու ամենից վեր:
Այս իրապես համամարդկային առաքելությունը ստանձնելու համար մեզ անհրաժեշտ է կերտել անառիկ ամրոց հանդիսացող ազգային պետություն: Պետություն, որը կկարողանա ապահովել՝
1. մարտունակ բազմաշերտ պաշտպանիչ ենթակառուցվածքներ,
2. դրական ժողովրդագրական դինամիկա,
3. պատշաճ կրթություն իր քաղաքացիների համար,
4. վստահելի դաշնակցային հարաբերություններ այն արտաքին դերակատարների հետ, որոնց հետ մեր պետությունն ունի շահերի բնական ընդհանրություն:
Վերոհիշյալ մարտավարական գերակայություններին հասնելու նպատակով անհրաժեշտ է ձեռնարկել բարեփոխումների լայնածավալ ծրագրեր պետականությանն առնչվող բոլոր ոլորտներում; Այդ ծրագրերին առավել մանրամասն ադրադարձ է կատարվել մեր Մանիֆեստում:
Դրված խնդիրներն արդյունավետ և համապարփակ լուծելու համար անհրաժեշտ է լայն գործիքակազմ: Հաշվի առնելով ներկայիս քաղաքական համակարգի սնանկությունը` օրհասական ենք համարում նախաձեռնել սեփական քաղաքական միավորի ստեղծումը: Միավոր, որը կառաջարկի համարժեք լուծումներ ու հնարավորություն դիմակայել առկա վտանգներին:
Մենք գիտակցում ենք, որ ինչպես նախկինում, այնպես ապագայում մեզ փորձելու են վարկաբեկել, խոչընդոտել, լռեցնել բոլոր հնարավոր օրինական և ապօրինի միջոցներով, քանի որ պետությունը թուլացնող, պառակտող և բարոյազրկող բոլոր ուժերը վտանգ են տեսնում մեր գաղափարական հայացքները կրող անձանց մեջ:
Եթե պետականությանը սպառնացող նկարագրված վտանգները ձեզ համար էլ են ակնառու, եթե դուք նույնպես գիտակցում եք ներկայիս զարգացումներից անմասն չմնալու պատասխանատվության կարևորությունը, ապա դուք մեզնից մեկն եք և այսուհետ ի դեմս մեզ ներկայացված կլինեք քաղաքական կյանքում:
Մենք ձեր ձայնն ենք, դուք՝ մեր հենարանը: Միացեք «Ադեկվադ» կուսակցությանը», -ասված է «Ադեկվադ»-ների տարածած հայտարարության մեջ:

From now on, we are your voice, and you are our console: Adekvad members found a party
“At the moment the Republic of Armenia faces existential external and internal, economic, political, military, social, legal and civilizational challenges. These grievances fall even deeper as they encounter continuous misconduct and ignorance by the political system alongside its separate elements and individuals from within the system who fail to address the challenges in any proper way.
We might be a minority in the world of 8 billion people, but not an adjustable one. Those who adjust predictably melt with the majority and vanish in the haze of history. We hence have no choice but to refine, to achieve the best and to conquer peaks.
To embrace this truly universal mission, our nation state should dwell on the notion of an unassailable fortress. A state that will be able to coherently pursue
1. multilevel defense infrastructure
2. positive demographic dynamics
3. proper education for its citizens
4. trustworthy strategic alliances with those external actors whose interests naturally align with our own ones.
These tactical priorities, carefully detailed out in our Manifest (https://www.facebook.com/adekvadism/posts/2300016786923787), will only be possible to achieve through extensive reforms applied to all walks of public life.
To systemically address these issues we need a wide range of tools to effectively utilize our capacity. Since the political system is currently handicapped and is absolutely not viable to solve the issues the country faces, we urgently need to call on a political entity that will resolutely stand against the risks that challenge our statehood.
There already were attempts to discredit, to challenge, to extinguish our endeavors through legal and illegal means in the past, and we fully acknowledge that we will be exposed to those risks in the future, too, as those standing behind the attempts to weaken, split and demoralize our state consider us and people supporting our ideology a threat to their agendas.
If you also recognize the persistent challenges our country faces currently, if you feel you are a part of us, join the “Adekvad” Political Party to have a say in the political life of Armenia. From now on, we are your voice, and you are our console."