Ինչո՞վ էր պայմանավորված այս շտապողականությունը. Օպերայի թատրոնի կոլեկտիվը չի ընդունում Նազենի Ղարիբյանին
27/05/2019 15:42
Ինչո՞վ է պայմանավորված, որ այսպես շտապ կերպով Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի կառավարման խորհրդի նախագահի ընտրություն տեղի ունեցավ ու ընտրվեց Նազենի Ղարիբյանը, այսօր Օպերայի թատրոնի աշխատակիցների հրավիրած ժողովի ժամանակ հայտարարեց թատրոնի դիրիժոր Հարություն Արզումանյանը:
«Այո՛, ժամանակին կառավարման խորհրդի նախագահը եղել է այն ժամանակվա Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Բայց հիմա դեռևս կառավարությունը ձևավորված չէ, ինչո՞վ էր պայմանավորված այս շտապողականությունը», - հարց հղեց նա:
Կառավարման խորհուրդն այն մարմինն է, որը թատրոնի տնօրենի հետ իրականացնում է թատրոնի ղեկավարումը: Այսինքն, թատրոնի ներսում բարձրացված բոլոր հարցերը, խնդիրները կառավարության խորհրդի միջոցով է հասցվում Կառավարություն: Ու հիմա, Հ. Արզումանյանի խոսքերով, թատրոնի աշխատակիցները չեն պատկերացնում՝ ինչպե՞ս է Նազենի Ղարիբյանն աշխատելու այդ խորհրդում:
«Բոլորը գիտեն վարչապետին ուղղված թատրոնների ղեկավարների նամակի մասին (ԹԳՄ-ը պահանջում էր Մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի Ղարիբյանի հրաժարականը), հիմա նա ինչպե՞ս է պատրաստվում աշխատել Օպերային թատրոնի հետ:
Նրա խոսքով՝ կառավարման խորհուրդը 8 հոգուց է բաղկացած, որոնց շարքում Օպերայի թատրոնի ներկայացուցիչները 2-ն են:
«Արդեն իսկ տարօրինակ է այն փաստը, որ մեր ներկայացուցիչները քիչ ձայն են ապահովում: Միայն 4 հոգի նախարարությունից են ընդգրկված: Մեր ներկայացուցիչներն ինչպես էլ քվեարկեին, իրողությունը չէր փոխվելու: Մեզ միայն մոտեցումն է հետաքրքրում. ինչո՞ւ են շտապում ու ընտրում դեռ չկազմավորված կառավարության չնշանակված փոխնախարարին», - ընդգծում է նա:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 22-ին «Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության կառավարման խորհրդի նախագահ ընտրվեց ՀՀ մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի Ղարիբյանը, ինչին անմիջապես հաջորդեց թատրոնի կելեկտիվի հայտարարությունն, ըստ որի աշխատակիցներն իրենց անհամաձայնությունն էին հայտնում ընտրության վերաբերյալ:

Чем обусловлена подобная поспешность – коллектив театра оперы и балета не принимает Назени Гарибян
Дирижер Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна Арутюн Арзуманян сегодня на общем собрании сотрудников выразил недоумение по поводу поспешности проведения выборов совета правления ГНКО и избрания председателем и.о. министра культуры Назени Гарибян.
«Да, в свое время председателем совета правления была тогдашний министр культуры Асмик Погосян. Но сейчас правительство пока не сформировано, чем обусловлена подобная поспешность», - спросил он.
Совет правления этот тот орган, который вместе с директором театра осуществляет руководство. То есть, все существующие в театре вопросы, проблемы доводятся до правительства с помощью совета правления. По словам, А.Арзуманяна, сейчас сотрудники театра оперы и балета не представляют, как Назени Гарибян будет работать в этом совете.
«Все знают об адресованном премьер-министру руководителями театров письме (Союз театральных деятелей требовал отставки исполняющей обязанности министра культуры Назени Гарибян), как она собирается сейчас работать с Оперным театром» - отметил дирижер.
По его словам, совет правления состоит из 8 членов и в их числе только 2 представителя театра оперы и балета.
«Уже странный факт, что наши представители имеют мало голосов. 4 человека входят в состав правления из министерства. Как бы наши представители не голосовали, ничего не измениться. Нам интересен сам подход, почему спешат и выбирают не назначенного замминистра несформированного правительства», - подчеркнул он.
Напомним, 22 мая состоялось очередное заседание совета коллегиального органа правления ГНКО «Национальный академический театр оперы и балета имени А.Спендиаряна», на котором председателем совета правления была избрана и.о. министра культуры Назени Гарибян. Коллектив Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна сразу выступил с заявлением против избрания Назени Гарибян на пост председателя совета правления театра.