Ձեզ հայրենիքում սիրում և գնահատում են. Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է ֆրանսահայ հայտնի երգչուհի Ռոզի Արմենին
29/05/2019 14:40
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է ֆրանսահայ հայտնի երգչուհի Ռոզի Արմենին:
Նախագահը գոհունակությամբ է նշել, որ երգչուհին հաճախ է լինում հայրենիքում, որտեղ սիրում են նրան և գնահատում նրա արվեստը: «Հայաստան-Սփյուռք կապը նախկինում նաև Ձեզ նման մարդկանց միջոցով էր: Ձեր երգերը հոգեհարազատ են ժողովրդին, և ամեն անգամ Ձեր կամ տաղանդավոր մյուս հայերի այցելությունները Հայաստան իսկապես մեծ իրադարձություն են դառնում»,-ասել է նախագահը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Սփյուռք կապերին՝ համակարծիք լինելով, որ թեև մեր ժողովուրդը ճակատագրի բերումով ցրված է ողջ աշխարհում, բայց դա նաև առավելություն է տալիս մեզ՝ համախմբել տարբեր երկրների փորձն ու մեր հավաքական ներուժը՝ հայրենիքի զարգացման համար: «Հայաստանն ամեն երկրում ոչ թե մեկ, այլ բազմաթիվ դեսպաններ ունի, քանի որ ամեն հայ նաև իր երկրի ու իր ժողովրդի դեսպանն է: Մենք մի ժողովուրդ ենք և միասին շատ մեծ բաներ կարող ենք անել»,-ասել է նախագահը:
Ռոզի Արմենն իր հերթին նշել է, որ աշխարհի բոլոր հայերը ցանկանում են Հայաստանը հզոր ու բարեկեցիկ տեսնել: Նա պատմել է իր առաջիկա նախագծերի, ինչպես նաև խոսել հայկական արվեստն ու մշակույթն աշխարհին ներկայացնելու կարևորության մասին:
Նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև նախագահական նստավայրում համերգներ, ցուցահանդեսներ և մշակութային այլ միջոցառումներ կազմակերպելու իր նախաձեռնությանը՝ նշելով, որ այն շարունակական է լինելու, և պատրաստակամություն է հայտնել այդ նախաձեռնության շրջանակում հյուրընկալել սիրված երգչուհուն:

Вас любят и ценят на родине – Армен Саркисян принял известную французскую певицу Рози Армен
Президент Армении Армен Саркисян сегодня принял известную французскую певицу армянского происхождения Рози Армен, сообщает пресс-служба президента Армении.
Президент с удовлетворением отметил, что певица часто бывает на родине, где её любят и ценят её искусство.
«Связь Диаспора-Армения в прошлом существовала также благодаря таким людям, как Вы. Ваши песни духовно близки народу, и каждый раз Ваши визиты в Армению, или визиты других талантливых армян, становятся действительно большими событиями», - сказал президент.
Собеседники коснулись связей Армения-Диаспора, выразив единое мнение, что наш народ, хоть и рассеян по всему миру, волею судьбы, но это также даёт нам преимущество, обобщить опыт разных стран и наш совокупный потенциал для развития родины. «Армения в каждой стране имеет не одного, а многочисленных послов, потому что каждый армянин также является послом своей страны и своего народа. Мы – один народ, и вместе мы можем сделать очень многое», - сказал Армен Саркисян.
Рози Армен в свою очередь отметила, что все армяне мира хотят видеть Армению сильной и благополучной. Она рассказала о своих планах на ближайшее время, а также высказалась о важности представления миру армянского искусства и культуры.
Президент Саркисян коснулся также своей инициативы организовывать в Президентской Резиденции концерты, выставки и другие культурные мероприятия. Он отметил, что это будет продолжаться и выразил готовность в рамках инициативы принять любимую певицу.