«168 Ժամ». Զասի այցը Հայաստան ցույց է տալիս, որ տարաձայնություններն ավարտվել են. Մալաշենկո
«168 ժամ» թերթի հետ զրույցում, անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ում ստեղծված իրավիճակին, ռուս վերլուծաբան Ֆյոդոր Լուկիանովը ասել է. «Կարծում եմ՝ Հայաստանին այլ երաշխիքներ պետք չեն եկել, պարզապես այս իրավիճակը կառույցում չէր կարող անվերջ ձգվել՝ հանգեցնելով ավելի լուրջ խնդիրների գործընկեր երկրների հետ: Ակնհայտ է, որ նման փուլ ևս կարող էր լինել: Այդ հանգամանքը ևս իր դերակատարությունն ունեցավ: Հայկական կողմը չէր կարող հաշվի չառնել հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական և պաշտպանական ոլորտում համագործակցությունը»:
Իր հերթին Ալեքսեյ Մալաշենկոն ասել է, որ ձևավորված կոնսենսուսը, իհարկե, ուրախալի է, սակայն մինչ այդ ծավալված տարաձայնությունները ցույց տվեցին մի շարք բացեր, որոնց ուղղությամբ պետք է աշխատել:
Նրա խոսքով՝ Զասի այցը Հայաստան ցույց է տալիս, որ տարաձայնություններն այս հարցի շուրջ ավարտվել են:
«Ռուսաստանը, ըստ էության, հարցը թողեց անլուծելի այնքան ժամանակ, մինչև հայկական կողմը զիջի իր դիրքե­րը, քանի որ հասկանալի էր, որ Հայաստանը միայնակ երկար չի դիմակայելու ստեղծված իրավիճակին», - ասել է նա:

«168 жам»: Визит Зася в Армению демонстрирует, что разногласия закончились
Российский аналитик Федор Лукьянов, касаясь в беседе с корреспондентом газеты «168 жам» сложившейся в ОДКБ ситуации, заявил: «Думаю, Армении не понадобилось других гарантий, такая ситуация в структуре просто не могла тянуться бесконечно, приводя к более серьезным проблемам со странами-партнерами. Очевидно, что подобный этап также мог настать. Это обстоятельство сыграло свою роль. Армянская сторона не могла не считаться с армяно-российским сотрудничеством в военно-технической и оборонной сфере».
В свою очередь Алексей Малашенко сказал, что сформировавшийся консенсус, конечно, радует, однако имеющиеся до этого разногласия выявили ряд пробелов, над которыми нужно работать.
По его словам, визит Зася в Армению демонстрирует, что разногласия по этому вопросу закончились.
«Россия, по сути, оставила этот вопрос нерешенным до тех пор, пока армянская сторона  уступит свои позиции, поскольку было понятно, что Армения в одиночку не будет долго противостоять сложившейся ситуации», - сказал он.