Բաքուն փորձում է իր ապակառուցողական քաղաքականության մեղքը բարդել ՀՀ ու Արցախի վրա. Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանությունը (Տեսանյութ)
31/05/2019 14:51
Բանակցությունների համար համապատասխան մթնոլորտ ձևավորելու առաջարկը պատկանում է Հայաստանին, Aysor.am-ին ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությանը, որով հայկական կողմին մեղադրում են իր զինծառայողի սպանության մեջ` եզրակացնելով, որ հայկական կողմի կոչերը խաղաղության մթնոլորտի կառուցման մասին կեղծ են և իրականում Հայաստանը ցանկանում է խաթարել բանակցությունները, Նաղդալյանն ասաց.
«Հայկական կողմը չի կարող մերժել այն, ինչ հենց ինքն է առաջարկել։ Այդ մթնոլորտի ստեղծմանն էին միտված Դուշանբեում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք հիմնականում պահպանվում են։ Հայաստանը և Արցախը հավատարիմ են իրենց հանձնառություններին»:
«Ինչպես գիտեք, Արցախը կտրականապես հերքել է զինծառայողի սպանության մասին ադրբեջանական կողմի տարածած տեղեկատվությունը, և ճիշտ կլիներ, որ մեղադրանքներ հնչեցնելուց առաջ ադրբեջանական կողմը իրականացներ ներքին հետաքննություն ենթադրյալ միջադեպի վերաբերյալ` իրականությունը պարզելու նպատակով», - նշեց ԱԳՆ խոսնակը:
Ա.Նաղդալյանն ընդգծեց, որ հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի առկայության պարագայում հնարավոր չէր լինի ապատեղեկատվություն տարածել հրադադարի խախտումների մասին։
«Հատկանշական է, որ հենց ադրբեջանական կողմի մերժման պատճառով այդ մեխանիզմը մինչ օրս չի ստեղծվել։ Ստեղծված իրավիճակում ընդգծում ենք հրադադարի ամրապնդման, այդ թվում հետաքննող մեխանիզմ ստեղծելու 2016թ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներում ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացման կարևորությունը։ Ուշագրավ է նաև, որ զինծառայողի սպանության մեջ հայկական կողմին մեղադրող լուրեր Բաքուն տարածում է համանախագահների տարածաշրջանում գտնվելու օրերին։ Սա բանակցային գործընթացը խաթարելու և համանախագահների կողմից նախանշված առաջիկա հանդիպումը ձախողելու փորձ է», - ասաց նա:
Նաղդալյանի խոսքով, նման կեղծ լուրեր տարածելով Բաքուն փորձում է իր ապակառուցողական քաղաքականության մեղքը բարդել բանակցային մյուս կողմերի` Հայաստանի ու Արցախի վրա։
«Այն ցույց է տալիս, թե որքանով է Բաքուն պատրաստ արձագանքել հիմնահարցի հանգուցալուծման միջնորդական ջանքերին, որքանով է պատրաստ շարունակել ու առաջ մղել բանակցությունները։ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության գործընթացում իր դրական ներգրավվածության հանձնառությանը և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմամբ շարունակելու է ջանքեր ներդնել դրան նպաստող մթնոլորտի ստեղծման ուղղությամբ», - ասաց Նաղդալյանը:
Դիտարկմանը, որ Հայաստանի հասցեին հնչող մեղադրանքների հետ մեկտեղ՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից նշվել է այնտեղ ապրող հայերի, Ադրբեջանի՝ հանդուրժողականության երկիր լինելու, ինչպես նաև Հայաստանի ներքաղաքական խնդիրների մասին, Աննա Նաղդալյանը պատասխանեց․
«Հետաքրքիր է, որ իր տարածքում բնակվող հայերի մասին նշում է մի երկրի ներկայացուցիչ, որտեղ արգելվում է ոչ միայն հայերի, այլ նույնիսկ նրանց ազգանունների գոյությունը տարբեր ազգերի ֆուտբոլասերների շապիկների վրա:
Ադրբեջանում առ այսօր առկա անհանդուրժողականությունը հետևանք է Սումգայիթի, Բաքվի և այլ բնակավայրերում իրականացված հակահայկական ջարդերի, հայատյացության սերմանման քաղաքականության անպատժելիության, որի գագաթնակետը եղավ Սաֆարովի հերոսացումը և Արցախի դեմ Ադրբեջանի 2016թ. ապրիլյան ագրեսիան, որը ուղեկցվում էր զազրելի վայրագություններով:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի «ներքին քաղաքական խնդիրներին», մենք ժամանակ չենք վատնում բացատրելու ժողովրդավարական հասարակության գործունեության տարրական կանոնները»:

Баку пытается возложить вину за свою деструктивную политику на Армению и Арцах – комментарий Анны Нагдалян
31/05/2019 17:14
Предложение о формировании соответствующей атмосферы принадлежит Армении, заявила корреспонденту Aysor.am пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
Комментируя заявление МИД Азербайджана, в котором армянскую сторону обвиняют в смерти азербайджанского солдата, делая вывод, что призывы армянской стороны к  установлению атмосферы мира в регионе «не подкреплены реальными шагами» и Армения хочет помешать переговорам, Анна Нагдалян сказала:
«Армянская сторона не может отвергать то, что сама же предложила пять лет назад. На формирование этой атмосферы были направлены достигнутые в  Душанбе договоренности, которые, в основном, поддерживаются».
«Как знаете, Арцах категорически опроверг распространенное азербайджанской стороной сообщение, и было бы правильно, чтобы до того, как озвучивать обвинения, азербайджанская сторона провела внутреннее расследование предполагаемого инцидента для выяснения действительности», - отметила пресс-секретарь МИД Армении.
Анна Нагдалян подчеркнула, что при наличии механизма расследования инцидентов было бы невозможно распространять дезинформацию о нарушении перемирия.
«Примечательно, что именно из-за отказа азербайджанской стороны этот механизм до сих пор не создан. В создавшейся ситуации мы подчеркиваем важность укрепления режима прекращения огня, в том числе реализации достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей о создании механизмов расследования. Примечательно также, что Баку выступил с обвинениями в адрес армянской стороны как раз в день нахождения в Баку сопредседателей МГ ОБСЕ. Это попытка помешать переговорному процессу и провалить запланированную сопредседателями предстоящую встречу», - сказала она.
По словам Нагдалян, распространяя подобную дезинформацию, Баку пытается возложить вину за свою деструктивную политику на другие стороны – Армению и Арцах.
«Это показывает, насколько Баку готов реагировать на усилия сопредседателей по урегулированию конфликта, насколько готов продолжать и продвигать переговоры. Армения предана своему обязательству по позитивному вовлечению в мирный процесс и, реализуя достигнутые договоренности, продолжит прилагать усилия для формирования соответствующей атмосферы», - сказала Анна Нагдалян.
На замечание, что вместе со звучащими в адрес Армении обвинениями, МИД Азербайджана заявил также о проживающих в этой стране армянах, толерантности Азербайджана и внутриполитических процессах в Армении, Анна Нагдалян отметила:
«Интересно слышать, что о проживающих на своей территории армянах говорит представитель страны, в которой запрещен не только въезд армян, но наличие их фамилий на майках футболистов различных национальностей.
Существующая по сей день нетерпимость в Азербайджане – следствие антиармянских погромов в Сумгаите, Баку и других населенных пунктах, безнаказанности политики распространения армянофобии, апогеем чего стала героизации Рамиля Сафарова и апрельская агрессия против Арцаха в 2016 году.
Что касается "внутри политических проблем Армении", то, мы не тратим время на объяснение элементарных правил деятельности демократического общества».