Կառավարությունը 1.5 ամսվա ընթացքում պետք է ներկայացնի «Հյուսիս-հարավ»-ի աշխատակիցների խնդրի լուծման տարբերակներ
Կառավարությունում այսօր քննարկում է տեղի ունեցել «Հյուսիս-հարավ»-ի շինարարությունն իրականացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և Տիգրան Ավինյանի խորհրդական Վարագ Սիսեռյանի միջև։
«Ներկայացրել ենք մեր առաջարկները, եկանք հետևյալ եզրահանգմանը, որ կառավարությունը մեկուկես ամսվա ընթացքում պետք է ներկայացնի խնդրի լուծման տարբերակներ, այդ թվում՝ մեր կողմից ներկայացված առաջարկի վերաբերյալ դիրքորոշում», - քննարկումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց շինարարական կազմակերպությունների իրավաբան Արմեն Սաքապետոյանը։
Նա նշեց, որ կառավարությունը բանակցություններ է վարում «Կորսիան Կորվիամ» ընկերության հետ՝ խնդրի ընդհանուր կամ համապարփակ լուծման համար։
«Եթե կառավարությունն ունի պարտավորությունների վերաբերյալ խնդիրներ կամ հարցեր «Կորսան Կորվիամ»-ի հետ, մենք առաջարկեցինք, որ մեզ փորձեն տարանջատել այդ խնդիրների մեջ ներգրավվելուց, գտնեն միջոցներ, որպեսզի կառավարությունն ուղղակի կամ անուղղակի կատարի վճարումները շինարարությունն իրականացնող կազմակերպություններին», - ասաց Արմեն Սաքապետոյանը։
Նշված մեկուկես ամսվա ընթացքում բողոքի ակցիաները կդադարեցվեն, իսկ եթե չլինի ցանկալի լուծում, դրանք կշարունակվեն։
«Այս պահին ունեցանք կառուցողական քննարկում»,- նշեց իրավաբանը։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին «Հյուսիս-հարավ»-ի աշխատակիցները փակել էին ճանապարհի Ուջան գյուղի հատվածը՝ պահանջելով հանդիպում կառավարության անդամների հետ։

Правительство в течение полутора месяцев должно представить варианты решения проблемы – юрист строительных компаний
В правительстве сегодня состоялось обсуждение между представителями дорожно-строительных компаний, осуществляющими строительство автотрассы «Север – Юг», и советником вице-премьера Тиграна Авиняна Варагом Сисеряном.
«Мы представили наши требования и пришли к заключению, что правительство в течение полутора месяцев должно представить вариант решения проблемы, в том числе свой подход к представленному нами предложению», - заявил журналистам после обсуждения юрист строительных компаний Армен Сакапетоян.
Он отметил, что правительство ведет переговоры с испанской компанией «Корсиан Корвиам» для общего или всеобъемлющего решения проблемы.
«Если у правительства есть в связи с обязательствами проблемы или вопросы к компании «Корсиан Корвиам», мы предложили чтобы нас не вовлекали в эти проблемы и нашли способы, чтобы правительство напрямую или косвенно производило выплаты компаниям, осуществляющим строительные работы», - сказал Армен Сакапетян.
В течение этих полутора месяцев акции протеста будут прекращены, а если не будет желательного результата, акции продолжатся.
«На данный момент у нас состоялось конструктивное обсуждение», - отметил юрист.
Напомним, накануне работники дорожно-строительных компаний, занятых в строительстве автотрассы «Север – Юг», перекрыли участок дороги села Уджан в Арагацотнской области. Они требуют погасить задолженность по зарплате, которая не выплачивалась им на протяжении месяцев.