ԱՄՆ-ն ցանկանում է խուսափել Սիրիա՝ Թուրքիայի հետագա ներխուժման ռիսկերից. Պոմպեո
ԱՄՆ-ն ցանկանում է խուսափել Սիրիայի հարավային տարածաշրջաններ Թուրքիայի հետագա ներխուժման ռիսկերից, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Հայկո Մաասի հետ «Բորզիգ» դիվանագիտական առանձնատանը կայացած բանակցություններից հետո հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն:
«Մեր նպատակը Սիրիայի խնդրի քաղաքական լուծումն է ՄԱԿ-ի 2245 բանաձևին համապատասխան: Մենք վաղուց ենք աշխատում դրա վրա: Մյուս կարևոր տարրն այն է, որ փորձում ենք խուսափել ռիսկերից… Խոսքն այն մասին է, որ մենք ցանկանում ենք նվազագույնի հասցնել Սիրիայի հարավում Թուրքիայի հետագա ներխուժման ռիսկերը», - ասել է Պոմպեոն՝ ավելացնելով, որ իրենք դիմել են եվրոպացի գործընկերներին՝ պարզելու, թե իրենց աջակցություն ցույց կտա՞ն այստեղ:
Նա նաև ավելացրել է, որ վերջնական պլանը կմշակվի դաշնակիցների պաշտպանության նախարարությունների փոխգործակցության շրջանակներում:

Помпео: США хотят избежать рисков дальнейшего вторжения Турции в Сирию
США хотят избежать рисков дальнейшего вторжения Турции в южные регионы Сирии, заявил после переговоров с главой МИД ФРГ Хайко Маасом на дипломатической вилле "Борзиг" госсекретарь США Майкл Помпео.
"Нашей целью является политическое решение в Сирии, в соответствии с резолюцией ООН 2245, мы давно работаем над этим. Другим важным элементом является то, что мы пытаемся избежать рисков... Речь идет о том, что мы хотим минимизировать риски дальнейшего вторжения Турции на юге в Сирию", - сказал Помпео, добавив, что "мы обратились к нашим европейским партнерам, окажут ли они нам здесь поддержку".
Он добавил, что окончательный план будет выработан в рамках взаимодействиями между минобороны союзников, речь идет о том, чтобы "чтобы защитить эту область на северо-востоке Сирии".