«168 ժամ». Ի՞նչ ճնշում է գործադրվել նախագահի վրա, որպեսզի նա ներկայացնի Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը
01/06/2019 10:05
«168 ժամ» թերթը գրում է.
«Եվ այսպես, ըստ ամենայնի, մենք վերջապես կունենանք Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) դատավոր։ Այդ թափուր տեղը կզբաղեցնի գործող իշխանությունների և առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի սիրելի փաստաբան Վահե Գրիգորյանը, նույն այն Վահե Գրիգորյանն, ում մասին հայտնի գաղտնալսումների մեջ Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանն ասում էր, որ ինչ պետք է, կասեն՝ կանի։
Ինչպես շատ փորձագետներ, քաղաքական գործիչներ, քաղաքագետներ, իրավապաշտպաններ ու վերլուծաբաններ են համարում, երկու անգամ բաց թողնվեց որպես ՍԴ դատավոր՝ բացարձակապես ապաքաղաքական անձնավորություն ունենալու հնարավորությունը՝ հանձինս թեկնածուներ Գոռ Հովհաննիսյանի ու Արթուր Վաղարշյանի, և շուտով մենք, փաստորեն, կունենանք խիստ քաղաքականացված, իշխանությունների բացահայտ համակիր Վահե Գրիգորյան ՍԴ անդամին, ում անաչառությունը հետագայում կայացվելիք իր որոշումների մասով ի սկզբանե կասկած է հարուցում։
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը բավական երկար ժամանակ դիմադրեց՝ տուրք չտալով իշխանությունների պահանջին ու իր թեկնածուներին առաջադրելով՝ որպես ՍԴ դատավորի թեկնածուներ։ Ուրեմն ի՞նչն այժմ նրան ստիպեց առաջադրել Վահե Գրիգորյանին, մի մարդու, որի թեկնածությանն ինքն ակնհայտորեն դեմ էր, այլապես հենց սկզբից կառաջադրեր այն նույն Վահե Գրիգորյանին, ով իրեն՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանին, ոչ լեգիտիմ նախագահ է համարում։ Ի դեպ, Վահե Գրիգորյանի կարծիքն այդ առումով կարծես թե չի փոխվել։
Այսպես, Factor.am-ն ԱԺ-ում Վահե Գրիգորյանի հետ զրույցում նրան հիշեցրել է իր այդ խոսքերը և հետաքրքրվել՝ արդյոք շարունակու՞մ է նույն կարծիքին մնալ:
«Այո՛, դա շարունակում է իմ դիրքորոշումը մնալ», - արձագանքել է Գրիգորյանը: Հարցին՝ այդ դեպքում ստացվում է, որ ինքը հիմա ՍԴ անդամի պաշտոնում առաջադրվել է ոչ լեգիտիմ նախագահի կողմի՞ց, Գրիգորյանը պատասխանել է.
«Ես իմ դիրքորոշումն ասել եմ նախագահի ընտրությունից առաջ: Անկախ նրանից, թե ես ինչ կարծիք ունեմ նախագահի վերաբերյալ, նա շարունակում է ՀՀ նախագահը լինել՝ քանի դեռ ԱԺ-ի այդ որոշումն ուժի մեջ է»:
Factor.am-ի դիտարկմանը՝ անհարմարության զգացողություն չունի՞, որ առաջադրվել է ոչ լեգիտիմ նախագահի կողմից, ՍԴ դատավորի թեկնածուն ասել է՝ բացարձակապես։
Նախորդ տարվա հունիսին փաստաբանների և քաղհասարակության՝ հասարակական կազմակերպությունների առաջարկով ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը կարգադրեց ստեղծել մի խորհրդատվական մարմին՝ իրավաբաններից կազմված աշխատանքային խումբ, որը նախագահին կօգնի Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) անդամի արժանի թեկնածու ընտրել:
Մեր տեղեկություններով, աշխատանքային խմբից շատերը բացասական գնահատական էին տվել Վահե Գրիգորյանի թեկնածությանը թե՛ մասնագիտական, թե՛ իր մեծամիտ վերաբերմունքի համար, որ պարբերաբար դրսևորվում էր նրա հարցազրույցների ու սոցցանցային գրառումների ժամանակ։
Մի կողմ թողնենք այն հանգամանքը, որ նախագահը փաստորեն անտեսեց իր առաջադրած թեկնածուների նկատմամբ Ազգային ժողովի իշխանական մեծամասնության անթաքույց արհամարհանքը, ՍԴ դատավորի ընտրության պրոցեսն ակնհայտորեն ֆիկցիայի վերածելը, որովհետև ներկայացված թեկնածուներից ոչ մեկը չուներ «Վահե Գրիգորյան» անուն ազգանունը։ Արմեն Սարգսյանը, այնուամենայնիվ, ինչո՞ւ որպես ՍԴ դատավորի թեկնածու առաջադրեց այն մարդուն, ով իրեն համարել և համարում է ոչ լեգիտիմ նախագահ։
Ի՞նչ ճնշում է գործադրվել նախագահի վրա, որ նա չի կարողացել դեմ գնալ իշխող էլիտայի կամքին ու իր կամքին հակառակ՝ ներկայացրել է հենց նրա թեկնածությունը։ Միգուցե կրկին ասպարե՞զ է բերվել նրա քաղաքացիության հարցը։
Չի բացառվում, որ Նիկոլ Փաշինյանն ասած լինի՝ «գիտե՞ք ինչ, ես տեսել եմ այդ փաստաթղթերը, բայց, տեսեք, ժողովուրդը չի տեսել, չի հավատում, պիտի նրան էլ ցույց տաք դրանք», ու դրանից հետո հանկարծ Արմեն Սարգսյանը հասկացել է, որ Վահե Գրիգորյանն է ՍԴ դատավորի միակ ու անփոխարինելի թեկնածուն»:

«168 жам»: Какое давление было оказано на президента, чтобы он представил кандидатуру Ваге Григоряна?
01/06/2019 13:19
«И так, судя по всему, мы, наконец будем иметь судью Конституционного суда (КА). Это вакантное место займет любимый адвокат действующей власти и первого президента Левона Тер-Петросяна – Ваге Григорян, о котором в нашумевших аудиозаписях начальник Специальной следственной службы Сасун Хачатрян говорит: все что нужно, скажем, сделает», - пишет газета «168 жам».
«Как и многие эксперты, политические деятели, политологи, правозащитники и аналитики, я считаю, что в лице Гора Ованнисяна и Артура Вагаршяна два раза была упущена возможность иметь на посту члена Конституционного суда абсолютно аполитичных  людей. И вскоре мы все фактически, будем иметь крайне политизированного и явного сторонника властей члена Конституционного суда Ваге Григоряна, чья беспристрастность в принимаемых в дальнейшем решениях изначально вызывает сомнение.
Президент Армении Армен Саркисян сопротивлялся довольно долгое время – не поддаваясь требованию власти и предлагая своего кандидата в качестве судьи КС. Что же заставило его выдвинуть сейчас Ваге Григоряна, человека, против кандидатуры которого он явно был против, иначе выдвинул бы изначально того же Ваге Григоряна, который его – президента Армена Саркисяна – считает нелегитимным. Кстати, кажется, мнение самого Ваге Григоряна в данном смысле не изменилось.
Так, корреспондент Factor.am в беседе с Ваге Григоряном в парламенте напомнил ему эти слова и поинтересовался, продолжает ли он придерживаться такого же мнения.
"Да, это продолжает оставаться моей позицией", - ответил Григорян.
На вопрос, в таком случае получается, что сейчас он выдвинут на должность судьи КС нелегитимным президентом, Ваге Григорян ответил:
"Я заявил свою позицию до выборов президента. Независимо от того, какого я мнения о президенте, он продолжает оставаться президентом Армении до тех пор, пока это решение парламента остается в силе".
Оставим в сторону то обстоятельство, что президент Армении фактически пренебрег тем обстоятельством, что правящее большинство парламента открыто проигнорировало предложенных им кандидатов в судьи КС, явно превратило процесс выборов судьи КС в фикцию, поскольку никто из представленных кандидатов не имел имя и фамилию «Ваге Григорян». Почему, тем не менее, Армен Саркисян выдвинул кандидатом на должность судьи КС человека, который считал и считает его нелегитимным?
Какое давление было оказано на президента, что он не смог пойти против воли властвующей элиты и предложил именно его кандидатуру? Может опять вопрос касается его гражданства?
Не исключается, что Никол Пашинян сказал: "знаете, я видел этот документ, но смотрите, народ не видел, не верит, вы должны показать и ему", и после этого Армен Саркисян вдруг понял, что Ваге Григорян – тот единственный и незаменимый кандидат на должность судьи Конституционного суда», - пишет газета.