Հակառակորդի սադրանքն անպատասխան չի մնալու, իսկ հետևանքները լինելու են ցավոտ. ՊԲ
Մայիսի 26-ից հունիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 220 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 3500 կրակոց։
Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են՝ հատկանշական է, որ արձանագրված խախտումներից 80-ը տեղի է ունեցել միայն մայիսի 31-ի լույս հունիսի 1-ի գիշերը, որի ընթացքում ադրբեջանական զինուժն արձակել է շուրջ 2350 կրակոց, որոնց մեծ մասը դիպուկահար հրացաններից և խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից:
Սրա հետևանքով հունիսի 1-ին՝ ժամը 07:30-ի սահմաններում, ՊԲ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 2000թ. ծնված Սիփան Սերժիկի Մելքոնյանը:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը, զորակցություն հայտնելով զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, միաժամանակ հայտարարում է, որ հակառակորդի սադրանքն անպատասխան չի մնալու, իսկ հետևանքները լինելու են ցավոտ:

Adversary’s provocation not to remain without response, consequences to be painful: Artsakh Defense Ministry
01/06/2019 14:23
From May 26 to June 1 the adversary violated ceasefire regime on the line of contact over 220 times opening fire from weapons of different calibers. During this period the adversary fired 3,500 shots in the direction of Armenian postguards.
Artsakh Defense Army press service reports that 80 cases of ceasefire violations took place on the night of May 31 to June 1 firing 2,350 shots from weapons of big calibers.
As a result of violation of ceasefire regime, Armenian conscript Sipan Melkonyan, 19, was fatally shot by the Azerbaijani armed forces on June 1 at 7.30 a.m. local time.
Artsakh Defense Ministry expresses condolences to the family of the killed conscript and stated that the adversary’s provocation will not remain without response and the consequences will be painful.