Մենք չենք կարող Միացյալ Նահանգներից միայն օգնություն ստանալ. Սուրեն Սարգսյան
Դժվար է պատկերացնել, թե Հայաստանն ինչ կարող է առաջարկել Միացյալ Նահնագներին, որովհետև ԱՄՆ-ի ներկայիս պրագմատիկ նախագահը բիզնես-մտածլակերպ ունի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց միջազգային իրավունքի և միջազգային հարաբերությունների մասնագետ, քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ անդրադառնալով հանգամանքին, որ ՀՀ վարչապետ ընտրվելուց ի վեր՝ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄՆ նախագահից պաշտոնական հրավեր առայժմ չի ստացել, մինչդեռ ընտրություններից կարճ ժամանակ անց՝ Դոնալդ Թրամփը Վաշինգթոն է հրավիրել Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն։
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինան Միացյալ Նահանգների համար առաջնային նշանակություն ունեցող պետություն է, որովհետև դիտարկվում է նաև Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների համատեքստում։
«Այս առումով զարմանալի չէ, որ Վլադիմիր Զելենսկին հրավիրվել է Վաշինգթոն՝ հանդիպելու Դոնալդ Թրամփին։ Իհարկե, զարմանալի ոչինչ չկա,և կարծում եմ, որ միանշանակ էր՝ Զելենսկու օտարերկրա առաջին այցերից մեկը պետք է կայանար ԱՄՆ», - ասաց քաղաքագետը։
Սուրեն Սարգսյանը միաժամանակ շեշտեց, որ Հայաստանը պետք է ինչ-որ բան առաջարկի ԱՄՆ նախագահին, որի դիմաց էլ նա մեզ ինչ-որ բան կտա։
«Մենք չենք կարող Միացյալ Նահանգներից միայն օգնություն ստանալ։ Հարց է, սակայն, թե ինչ կարող ենք առաջարկել ամերիկացի մեր գործընկերներին։ Ճիշտն ասած՝ մի փոքր դժվարանում եմ պատկերացնել»,- ասաց մեր զրուցակիցը։

It is difficult to imagine what Armenia may propose to the United States as the incumbent pragmatic president has a business mentality, expert in international affairs, political analyst Suren Sargsyan told Aysor.am, referring to the circumstance that Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan has not received official invitation from the U.S. President since his election yet.
The U.S. President though has already invited Ukrainian president-elect Vladimir Zelensky to Washington.
The political analyst said Ukraine is of prior significance for the United States as it is being viewed in the pre-context of relations with Russia.
“In this regard it is not strange that Vladimir Zelelnsky has been invited to Washington to meet with Donald Trump. Of course, there is nothing strange, I think one of the first foreign visits of the Ukrainian president is to be to the USA,” the political analyst said.
At the same time Suren Sargsyan stated that Armenia must offer something to the U.S. President.
“We cannot just get assistance from the United States. It is an issue what we can propose to our American partners. To tell the truth, it is difficult for me to imagine it,” Sargsyan said.