ԱՄՆ-ն և Հարավային Կորեան քննարկել են ԿԺԴՀ-ի հետ երկխոսության վերսկսումը
Միացյալ Նահանգների և Կորեայի Հանրապետության ռազմական գերատեսչությունների ղեկավարները երկուշաբթի Սեուլում քննարկել են ԿԺԴՀ-ի միջուկային խնդիրը և երկկողմ հարաբերությունների հրատապ հարցերը, հայտնել է «Yonhap» գործակալությունը:
Հաղորդվում է, որ նախարար Չոն Գյոն Դուն և ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Փատրիկ Շանահանը վարել են բանակցություններ, որոնց ընթացքում արծարծել են Փհենյանի հետ միջուկազերծման շուրջ երկոսության վերականգնման թեման, Երկոսությունն ընդհատվել էր ԱՄՆ-ի և Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարների՝ փետրվարին Հանոյում կայացած գագաթնաժողովից հետո:
Բացի այդ, «Yonhap»-ը նշում է, որ հանդիպման օրակարգ են մտել երկկողմ ռազմական դաշինքի հարցերը: Մասնավորապես, քննարկվել է պատերազմական ժամանակ իր զորքերի նկատմամբ հրամանատարությունը Հրավային Կորեային հանձնելու հնարավորությունը, THAAD հակահրթիռային պաշտպանության համալիրի գործառման հետ կապված խնդիրները, նաև համատեղ զորավարժությունների ժամանակացույցը:

Министры обороны США и Южной Кореи обсудили возобновление диалога с КНДР
Главы военных ведомств США и Республики Корея обсудили в понедельник в Сеуле ядерную проблематику КНДР и актуальные вопросы двусторонних отношений. Об этом сообщило агентство Yonhap со ссылкой на Министерство национальной обороны.
По его данным, министр Чон Гён Ду и исполняющий обязанности министра обороны США Патрик Шанахан провели переговоры, в ходе которых затронули тему возобновления с Пхеньяном диалога по денуклеаризации, застопорившегося после февральского саммита лидеров США и КНДР в Ханое.
Кроме того, отмечает Yonhap, в повестку встречи вошли вопросы двустороннего военного альянса. В частности, обсуждалась возможность передачи Южной Корее командования над своими войсками в военное время, проблемы, связанные с функционированием комплекса противоракетной обороны THAAD, а также график совместных военных маневров.
О каких-либо конкретных договоренностях по итогам консультаций глав оборонных ведомств Yonhap не сообщает.