Կանադան դադարեցնում է Վենեսուելայում դեսպանատան աշխատանքը
Կանադայի արտգործնախարար Խրիստի Ֆրեյլենդը հայտարարել է, որ Օտտավան դադարեցնում է Վենեսուելայում դեսպանատան աշխատանքը: Նա այս որոշումը պատճառաբանել է հունիսի վերջին Կանադայի դիվանագետների վիզաների ժամկետի ավարտով:
«Այս ամսվա վերջին կանադացի դիրվանագետներն այլևս չեն կարողանա (նախագահ Նիկոլաս) Մադուրոյի ռեժիմի ժամանակ դիվանագիտական հավատարմագրում ստանալ և  նրանց վիզաների ժամկետը կավարտվի: Այդ պատճառով մենք այլ տարբերակ չունենք, քան այս պահից դադարեցնել Վենեսուելայում դեսպանատան աշխատանքը», - ասվում է Ֆրիլանդի հայտարարությունում:
Վենեսուելայի ներկայիս նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին լեգիտիմ են համարում Ռուսաստանը, Չինաստանը, Կուբան և Մեքսիկան: ԱՄՆ-ն, Կանադան, Լատինական Ամերիկայի բազմաթիվ երկրներ, ներառյալ Բրազիլիան, Արգենտինան և  Եվրամիության  երկրների մեծամասնությունը աջակցում է ընդդիմության առաջնորդ Խուան Գուայդոյին: Մադուրոն հայտարարել է, որ չի հեռանա պաշտոնից մինչև իր ժամկետի ավարտը՝ 2025 թվականը:

Посольство Канады в Венесуэле приостановило работу
Оттава приостанавливает работу посольства в Венесуэле, заявила глава МИД Канады Христи Фриланд. Такое решение министр связала с истечением в конце июня срока действия виз у канадских дипломатов.
«В конце этого месяца канадские дипломаты в Венесуэле больше не будут в состоянии получить дипломатическую аккредитацию при режиме Мадуро, и их визы закончатся. Тем самым, у нас не остается иного выбора, кроме как приостановить работу посольства Канады в Венесуэле с этого момента»,— говорится в заявлении госпожи Фриланд.
Действующего президента Венесуэлы Николаса Мадуро считают легитимным Россия, Китай, Куба и Мексика. США, Канада, многие страны Латинской Америки, включая Бразилию и Аргентину, и большинство стран Евросоюза поддерживают оппозиционного лидера Хуана Гуайдо. Сам господин Мадуро заявил, что не покинет пост до истечения положенного ему срока в 2025 году.
На прошлой неделе Хуан Гуайдо в интервью The Washington Post признал: предпринятая в начале мая попытка склонить венесуэльскую армию на сторону оппозиции провалилась. Теперь политик готов согласиться с американским военным вторжением в страну, если в США это сочтут необходимым.