Նոր ավիափոխադրողը հունիսի 15-ից կսկսի Երևան-Թեհրան-Երևան կանոնավոր չվերթների իրականացումը
Հայաստանյան շուկա է մուտք գործում նոր ավիափոխադրող՝ «Արմենիան էյրուեյզը», որը հունիսի 15-ից սկսելու է Երևան-Թեհրան-Երևան կանոնավոր չվերթների իրականացումը։
Ինչպես Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ավիաընկերության տնօրեն Առլեն Դավուդյանը, սկզբնական շրջանում չվերթներն իրականացվելու են շաբաթական 3 անգամ, իսկ արդեն հունիսի 24-ից՝ ամեն օր։
«Տոմսերի վաճառքն արդեն իսկ մեկնարկել է, բազմաթիվ հետաքրքրվողներ կան, գնորդներ՝ ևս։ Չվերթներն առայժմ իրականացվելու են 112 տեղանոց «BAe 146-300» մոդելի մեկ ինքնաթիռով։ Երկրորդ ինքնաթիռը շուտով կստանանք», - ասաց մեր զրուցակիցն՝ ավելացնելով, որ երկրորդ ինքնաթիռը նախատեսում են շահագործել մոտ ուղղություններով՝ դեպի ՌԴ քաղաքաներ՝ Սոչի, Կրասնոդար, Մինվոդի, ինչպես նաև՝ Թավրիզ և այլն։
«Արմենիան էյրուեյզ» ընկերության տնօրենը նաև տեղեկացրեց, որ դեպի Թեհրան միակողմանի տոմսերի արժեքը կսկսվի 69 հազար, երկկողմանի տոմսերինը՝ 102 հազար 800 դրամից։ Երևան-Թեհրան չվերթի տևողությունը 1.5 ժամ է։
Ինչ վերաբերում է ինքնաթիռների անվտանգությանը և տեխնիկական ընդհանուր վիճակին, Առլեն Դավուդյանը հավաստիացրեց՝ դրանք լիովին անվտանգ են, ունեն շահագործման պիտանելիությունը հավաստող անհրաժեշտ հավաստագրերը։
Հարցին՝ արդյոք իրանական կողմի հետ աշխատանքների մեկնարկին խոչընդոտների հանդիպե՞լ է՝ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ իրանական կապիտալով աշխատող ընկերություններն ամբողջ աշխարհում ենթարկվում են պատժամիջոցների, «Արմենիան էյրուեյզ» ընկերության տնօրենը բացասական պատասխան տվեց։
«Ավիաընկերությունների թռիչքներն Իրանում արգելված չեն։ Մեր վրա սանկցիաներ չեն տարածվում։ Որևէ զգուշացում կամ պատժամիջոց մեր նկատմամբ չի եղել, սահմանափակումներ չկան։ Հետո չգիտեմ՝ ինչ կլինի», - կատակելով ավելացրեց Առլեն Դավուդյանը։

New air carrier to implement flights to Tehran and back from June 15
Speaking to Aysor.am, director of the company Arlen Davudyan said initially the flights will be carried out thrice a week and from June 24 everyday.
“The tickets are already for sale. We have many customers and many interested. Currently the flights will be implemented by BAe 146-300 plane intended for 112 passengers,” Davudyan said, adding that the second plane will soon be operated too. He said it is intended for the flights to Russian towns – Sochi, Krasnodar, Minvodi.
The company’s director said the price for one-way ticket will cost 69,000 AMD ($145) and to Tehran and back to Yerevan 102,800 AMD ($215). He said the duration of the flight is 1,5 hours.
As to the planes’ safety and general technical condition Arlen Davudyan said they are completely safe. He stressed that they have all the necessary documents proving the worthiness of exploitation of the planes.
As to whether the sanctions against Iran do not impede the activity of the company, the director said flights to Iran are not banned.
“These sanctions do not touch us. We have not received any warning,” he said, adding that he cannot say now what will happen then.