«Իրատես». ԵՊՀ-ում նոր խռովություն է հասունանում
«ԵՊՀ-ում նոր խռովություն է հասունանում: Չնայած այն հանգամանքին, որ ԵՊՀ ռեկտորի իրական թեկնածու Հովհաննես Հովհաննիսյանը «հանգիստ է մտել պրոցեսի մեջ», չի լարում մթնոլորտը, փորձում է փափուկ քաղտեխնոլոգիայով` «ճանկռտելով», հասնել ռեկտորի բաղձալի աթոռին: Միջանկյալ լուծմամբ էլ ԺՊ նոր ռեկտորը` Գևորգյանն է փորձում «սև» գործերն անձամբ անել` ազատվել սորոսականների չսիրած կադրերից, իրենց ազատությունը պահած ազգային մտածողության կրողներից, այդ թվում` Վահագն Վարագյանից, նրա թիմակիցներից:
Բոլոր դեպքերում, դիակիզարանների և գերեզմանների վրա «մասնագիտացած», «Բաց հասարակության հիմնադրամներից» պատկառելի գումարներ ստացած, «սորոսականի» համարում ունեցող իմքայլական նախկին ԿԳ փոխնախարարն այդ պոստում նշանակվելու «երկաթյա» պայմանավորվածություն ունի իշխանությունների հետ։
Այդ հեռանկարը խոր զայրույթ է առաջացնում համալսարանի դասախոսա-ուսանողական սեկտորում. վերջիններս ունեն իրենց թեկնածուն և, ի անհրաժեշտություն, լուրջ մարտեր են մղելու համալսարանը սորոսացնելու դեմ»:

«Иратес»: В Ереванском государственном университете назревает новая смута
«Несмотря на то обстоятельство, что реальный кандидат на должность ректора Ованнес Ованнисян "спокойно вошел в процесс", не накаляет обстановку и пытается достичь желанного кресла ректора с помощью мягких технологий, "царапаясь". "Черное" дело взял на себя избранный промежуточным решением новый и.о. ректора Геворкян: он пытается освободиться от нелюбимых соросовскими кадров, сохранивших свою свободу носителей национального менталитета, в том числе Ваагна Варагяна и членов его команды.
Во всех случаях, "специализировавшийся" на крематориях и кладбищах, имеющий славу соросовского кадра бывший заместитель министра образования и науки от блока "Мой шаг" Ованнес Ованнисян имеет с властями "железную" договоренность о назначении на этот пост.
Эта перспектива вызвала глубокое возмущение в профессорско-преподавательском составе, у них есть свой кандидат и при необходимости они будут вести серьезную битву против "соросизации" университета», - пишет газета.