Ռուս նախկին հատուկ ջոկատայինի սպանության համար կասկածվող Սերգեյ Խոջոյանը պնդում է, որ մեղավոր չէ և հայտնվել է ոչ ճիշտ տեղում, ոչ ճիշտ ժամանակին
Հունիսի 2-ի գիշերը մերձմոսկովյան Պուտիլկովո գյուղում ռուս նախկին հատուկ ջոկատային 24-ամյա Նիկիտա Բելյանկինի սպանության մեջ կասկածվող ազգությամբ հայ Սերգեյ Խոջոյանը պնդում է, որ անմեղ է:
Սպանությունը տեղի է ունեցել «Բիր Հաուս» փաբի մոտակայքում: Վկայակոչելով ՌԴ Քննչական կոմիտեին, ռուսական լրատվամիջոցները տեղեկացնում են, որ ռուս նախկին հատուկջոկատային Նիկիտա Բելյանկինը տեսել է՝ ինչպես են մի խումբ անձինք ծեծի ենթարկում երկու անձի: Ագրեսիվ խմբին հանգստացնելու համար Բելյանկինը իր մոտ եղած գազայն ատրճանակից մի քանի անգամ օդ է կրակում:
Սակայն դա չի հանգստացնում խմբին, ավելին, ըստ ռուսական աղբյուրների, նրանք հարձակում են գործում 24-ամյա երիտասարդի վրա: Նոր քաշքշուկի հետևանքով Նիկիտա Բելյանկինը դանակի մահացու հարված է ստանում կրծքավանդակի շրջանում:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ «սպանություն» և «ծանր վնաս առողջությանը» հոդվածներով:
Նախաքննության շրջանակներում արդեն իսկ կան կալանավորվածներ, որոնք բոլորն էլ հայ են՝ 27-ամյա Նարեկ Ստեփանյանը, 41-ամյա Սուրեն Մարկոսյանը և 42-ամյա Սերգեյ Խոջոյանը: Վերջինը ձեռներեց է, երկար ժամանակ ապրում է Մոսկվայում, ունի երեք անչափահաս երեխա:
Խոջոյանի ընտանիքին մոտ կանգնած Aysor.am-ի աղբյուրները պնդում են, որ նա կապ չունի սպանության հետ: Նույնը հայտարարել է նրա փաստաբան Օլեգ Ժիլցովը:
«Իմ պաշտպանյալը նախաքննական մարմնից չի թաքնվել ու դեպքից հետո 3 օր մնացել է տանը, իսկ դա նշանակում է, որ ինքն առանձնապես չի մտածել փախչել, հեռանալ ու չմասնակցել քննությանը», -ասել է փաստաբան Ժիլցովը:
Նա նաև հորդորել է համացանցում դեպքի մասին տարածվող իրարամերժ տեղեկություններին չհավատալ: «Ամեն ինչ հիմա ուսումնասիրվում է: Բայց ես կարող եմ պնդել, որ իմ պաշտպանյալը մասնակից չի եղել այդ հանցագործությանը: Ես սա ասում եմ ոչ թե որպես փաստաբան, այլ՝ բավականաչափ տվյալներին տիրապետող», ասել է նա՝ ընդգծելով, որ իր պաշտպանյալը ագրեսիվ անձնավորություն չէ, երբևէ քրեական կամ վարչական պատասխանատվության չի ենթարկվել:
Այնտեղ հավաքված մարդիկ, ըստ փաստաբանի, ոգելից խմիչքի ազդեցության տակ չեն եղել և հավաքվել են ֆուտբոլային խաղը դիտելու համար: «Առայժմ չենք պարզել վիճաբանության պատճառը», -նշել է նա:
Կալանավորված հայերից Նարեկ Ստեփանյանը «Բիր հաուս» փաբի բարմենն է եղել, իսկ Սուրեն Մարկոսյանը՝ «Մորալ» ընկերության տնտեսագետը:
Aysor.am-ի զրուցակիցները նշում են, որ վիճաբանությունն առաջացել է ոմն Հրայրի ծննդյան օրը և դրան մասնակից անձինք շատ ավելին են եղել, քան կալանավորվածների թիվն է: Ավելին, հիմնական մեղավորները՝ երկու անձ, որոնց թվում է նաև Հրայրը, փախել են Մոսկվայից՝ ընտանիքներով հանդերձ: Դրանցից մեկը նախկին դատապարտյալ է և բոլորովին վերջերս է ազատվել պատժի կրումից: Տարբեր տեղեկությունների համաձայն, նրանք փախել են Հայաստան:
«Սերգեյ Խոջոյանը դեպքին մասնակից չի եղել և իրականում հայտնվել է ոչ ճիշտ տեղում, ոչ ճիշտ ժամանակին: Իրական մեղավորներն այլ անձինք են, որոնք այժմ փախուստի մեջ են», -նշեց մեր զրուցակիցը, որը չցանկացավ ներկայանալ:
ՀՀ Գլխավոր դատախազությունից տեղեկացնում են, որ դեռևս հետախուզման վերաբերյալ հարցում ռուս գործընկերներից չեն ստացել:

Подозреваемый в убийстве бойца ГРУ Ходжоян оказался в неправильном месте в неправильное время, настоящие виновные - в бегах
06/06/2019 12:59
Подозреваемый в убийстве бывшего русского спецназовца, 24-летнего Никиты Белянкина в подмосковном поселке Путилково ночью 2 июня, армянин по национальности Сергей Ходжоян утверждает, что невиновен.
Убийство произошло недалеко от бара «БирХаус». Российская пресса, со ссылкой на Следственный комитет РФ сообщает, что бывший спецназовец Никита Белянкин увидел, как группа лиц избивает двух людей. Чтобы успокоить агрессивную группу, Никита несколько раз выстрелил в воздух из газового пистолета, который был у него.
Однако это не помогло, более того, согласно российским источникам, они напали на 24-летнего молодого парня. В результате потасовки Никита Белянкин получил смертельный удар ножом в область груди.
По факту возбуждено уголовное дело по статьям  «убийство» и «тяжелый вред здоровью».
В рамках предварительного следствия уже есть арестованные, все они армяне – 27-летний Нарек Степанян, 41-летний Сурен Маркосян и 42-летний Сергей Ходжоян.
Последний занимается предпринимательством, длительное время живет в Москве, имеет трех несовершеннолетних детей.
Как утверждают в беседе с корреспондентом Aysor.am источник, близкие к семье Ходжояна, он не связан с убийством. То же самое заявил его адвокат Олег Жильцов.
«Мой подзащитный не скрывался от следственного органа и 3 дня после происшествия оставался дома, а это значит, что он совершенно не думал о том, чтобы сбежать, скрыться и не участвовать в расследовании», - сказал адвокат Жильцов.
Он также призвал не верить распространяемым в сети противоречивым сведениям об инциденте.
«Сейчас все изучается. Но я могу утверждать, что мой подзащитный не участвовал в этом преступлении. Я говорю это не как адвокат, а как человек, который владеет достаточными данными», - сказал он, подчеркнув, что его подзащитный – неагрессивный человек, никогда не привлекался к административной или уголовной ответственности.
По словам адвоката, собравшиеся там люди не находились под воздействием алкоголя и собрались просто чтобы посмотреть футбольный матч. «Причину потасовки мы пока не выяснили», - отметил он.
Арестованный Нарек Степанян – бармен паба «БирХаус», а Сурен Маркосян – экономист компании «Морал».
Собеседники Aysor.am отмечают, что потасовка началась во время дня рождения некоего Грайра, и в ней участвовало больше лиц, чем число арестованных. Более того, основные виновники – два лица, в том числе и сам Грайр, сбежали из Москвы вместе с семьями. Один из них – бывший осужденный и совсем недавно освобожден от отбывания наказания. По разным сведениям, они сбежали в Армению.
«Сергей Ходжоян не участвовал в инциденте, в действительности он просто оказался в неправильном месте в неправильное время. Настоящие виновные – другие лица, которые сейчас находятся в бегах», - отметил наш собеседник, не захотев представиться.
Генеральная прокуратура Армении сообщает, что пока не получила запроса о розыске от российских коллег.