2018-ին գրանցվել է 5.2 տոկոս տնտեսական աճ՝ նախատեսված 4.5-ի փոխարեն. Նիկոլ Փաշինյան
2018-ի մայիսին ձևավորված նոր իշխանությունների խնդիրը մակրոտնտեսական կայունության խնդիրն էր, որը պահպանվեց, Աժ-ում ՀՀ 2018 թ-ի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հնարավոր չէ համաշխարհային պատմության մեջ գտնել դեպքեր, երբ երկրում նման մասշտաբային փոփոխություններ են տեղի ունենում և երկրում տնտեսական համակարգը ցնցումների չի ենթարկվում և ամեն ինչ մակրոտնտեսական պայմաններում է տեղի ունենում», - ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց` մակրոտնտեսական կայունությունը պահպանվեց երկու պատճառով՝ ՀՀ-ում որոշակի կայացած ինստիտուտների առկայությամբ, որոնք հեղափոխության շրջանում իրենց դերակատարումն ունեցան և ՀՀ-ում տեղի ունեցած հեղափոխության թավշյա բնույթով։
Խոսելով տնտեսական աճից՝ Փաշինյանը նկատեց, որ գրացվել է շատ ավելի բարձր տոկոս, քան նախատեսվում էր.
«2018-ին գրանցվել է 5.2 տոկոս տնտեսական աճ, բայց 2018-ի բյուջեի նախագծում նախորդ կառավարության և ԱԺ կողմից որպես տնտեսական աճի ցուցանիշ նշվել է 4.5 տոկոս։ 2018-ին այսպիսի գլոբալ քաղաքական վայրիվերումների պայմաններում կառավարությանը հաջողվել է գերակատարել այն պլանը, որը 2018-ի բյուջեի հիմքում դրել է նախորդ կառավարությունը՝ ելնելով բոլորովին այլ կանխատեսումներից»։
Նա նաև նկատեց, որ 2018-ին գրանցվել է ցածր գնաճային ֆոն և հնարավոր է եղել զսպել գնաճը։
«2018-ի պետական բյուջեն կատարվել է։ Դրա արդյունքերով ՀՀ կառավարությունը չունի չկատարված պարտավորություններ», - ասաց վարչապետը:

В 2018 году зафиксирован 5.2% экономический рост вместо предусмотренных 4.5% – Никол Пашинян
Задача сформировавшейся в мае 2018 года новой власти состояла в сохранении макроэкономической стабильности, заявил сегодня в парламенте Армении премьер-министр Никол Пашинян во время годового отчета об исполнении государственного бюджета на 2018 год.
«Невозможно найти в мировой истории случаи, когда в стране происходят подобные масштабные изменения и экономическая система не подвергается потрясениям, все происходит в стабильных макроэкономических условиях», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что макроэкономическая стабильность сохранилась по двум причинам – наличие в Армении определенных состоявшихся институтов, сыгравших свою роль в период революции, и бархатный характер произошедшей в Армении революции.
Говоря об экономическом росте, Пашинян отметил, что зафиксирован более высокий процент, чем ожидалось.
«В 2018 году был зафиксирован 5.2% экономический рост, однако в проекте бюджета прежним правительством и парламентом был заложен 4.5% показатель экономического роста. В условиях подобных глобальных политических развитий правительству удалось перевыполнить план, заложенный в бюджет 2018 года прошлыми властями, исходя из совершенно других прогнозов», - заявил премьер.
Он также отметил, что в 2018 году зафиксирован низкий инфляционный фон и удалось сдержать рост цен.
«Государственный бюджет на 2018 год исполнен. Правительство Армении не имеет невыполненных обязательств по его итогам», - сказал премьер.