Մադուրոն պաշտպանության և անվտանգության խորհրդի աշխատանքը դարձրել է մշտական ռեժիմով
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն երեքշաբթի հայտարարել է, որ պաշտպանության և անվտանգության խորհուրդն անցնում է աշխատանքի մշտական ռեժիմի:
«Որոշումն ընդունվել է, որպեսզի ամրապնդվի խաղաղությունը և առաջ ընթանանք վենեսուելական ժողովրդավարության ինստիտուտների ու մշտական պաշտպանության ուժեղացման առումով: Վենեսուելական պետությունը պետք է ժամանակին, հեղափոխական ուժով և տոկունությամբ արձագանքի մեր հայրենիքի, սահմանադրության և խաղաղության իրավունքի պաշտպանության անհրաժեշտությանը»,- պարզաբանել է իր որոշումը Մադուրոն: Նրա ելույթը հեռարձակվել է Twitter-ով:
Մադուրոն նաև հայտարարել է, որ երկրի ժողովուրդը հանդես է գալիս Ազգային ասամբլեայի արտահերթ ընտրությունների օգտին, որը դեռ վերահսկում է ընդդիմությունը: Հիմա այս մարմինը փաստացի հեռացված է երկրի քաղաքական կյանքին մասնակցությունից եւ փոխարինվել է Մադուրոյի նկատմամբ չեզոք Ազգային հիմնադիր ժողովով, որի ձեռքերում է կենտրոնացած ամբողջ օրենսդիր իշխանությունը:
Վենեսուելայում նախորդ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվել էին 2015 թվականին, ասամբլեայի գործող գումարման լիազորություններն ավարտվում են 2020 թվականի դեկտեմբերին: Ընդդիմությունը չի ճանաչում 2018 թվականի նախագահական ընտրությունների արդյունքները և պահանջում է անցկացնել պետության ղեկավարի արտահերթ ընտրություններ:

Мадуро перевел совет по обороне и безопасности на постоянный режим работы
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил во вторник, что совет по обороне и безопасности страны переходит на постоянный режим работы.
"(Решение принято), чтобы укрепить мир и продвинуться по части плана усиления институтов и постоянной обороны венесуэльской демократии. Венесуэльское государство должно вовремя, с революционной силой и выдержкой реагировать на необходимость защиты нашей родины, конституции и права на мир", - пояснил Мадуро свое решение перевести заседания совета в постоянный режим работы. Его выступление транслировалось в Twitter.
Мадуро также еще раз заявил, что народ страны выступает за проведение досрочных выборов в Национальную ассамблею, которую пока контролирует оппозиция. Сейчас этот орган фактически отстранен от участия в политической жизни страны и заменен на лояльное Мадуро Национальное учредительное собрание, в руках которого сосредоточена вся полнота законодательной власти.
Предыдущие парламентские выборы прошли в Венесуэле в 2015 году, полномочия действующего созыва ассамблеи заканчиваются в декабре 2020 года. Сама оппозиция не признает итогов выборов президента в 2018 году и требовала проведения досрочных выборов главы государства.