Զանգվածային բողոքի ցույցեր՝ Պրահայում. պահանջում են վարչապետի հրաժարականը
Հարյուր հազարից ավելի մարդ է հավաքվել Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայի կենտրոնի Վացլավի հրապարակում՝ պահանջելու վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի հրաժարականը, որին մեղադրում են Եվրամիությունից ստացված դոտացիաների անօրինական օգտագործման համար:
Ըստ բողոքի ակցիայի կազմակերպիչների՝ դրան մասնակցել է 120 հազար մարդ:
Եթե այս տեղեկատվությունը պաշտոնապես հաստատվի, ակցիան ամենաբազմամարդ բողոքը կդառնա Չեխիայում 1989 թվականի «թավշյա հեղափոխությունից» ի վեր, որից հետո ՉՍՍՀ-ի նախագահ ընտրեցին իրավապաշտպան Վացլավ Հավելին:
Վարչապետ Բաբիշը ժխտում է լիազորությունների վերազանցման մեղադրանքները՝ չնայած Եվրամիության զեկույցի սևագիր տարբերակի հայտնվելուն, որի հեղինակները պահանջում են վերադարձնել Չեխիային հատկացված սուբսիդիաները:

Массовые протесты против власти в Праге - десятки тысяч требуют отставки премьера
Больше ста тысяч протестующих собрались на Вацлавской площади в центре Праги во вторник, чтобы призвать к отставке премьер-министра Андрея Бабиша, которого обвиняют в незаконном использовании дотаций от Евросоюза.
По словам организаторов акции протеста, в ней приняли участие около 120 тысяч человек.
Если эту информацию подтвердят официально, акция станет самым массовым протестом в Чехии с "бархатной революции" 1989 года, после которой президентом ЧССР избрали правозащитника Вацлава Гавела.
Премьер-министр Бабиш отвергает обвинения в превышении полномочий, несмотря на появление черновой версии доклада ЕС, авторы которого требует возврата выделенных Чехии субсидий.