Միջազգային դոնորների կներգրավվենք դատավորների աշխատավարձերը բարձրացնելու համար. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
05/06/2019 11:44
Փորձելու ենք միջազգային դոնորների ներգրավվել դատավորների աշխատավարձերը բարձրացնելու համար՝ հասցնելով այն 2.5-3 մլն դրամի, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք մեր միջազգային գործընկերների հետ շփումների մեջ ենք, և իրենց ասում ենք, որ հիմա չենք կարող դատավորների աշխատավարձերն էականորեն բարձրացնել։ Եթե մեր միջազգային գործընկերները մեզ աջակցեն, որպեսզի 3 տարվա կտրվածքով նոր դատական համակարգ ստեղծենք, հակակոռուպցիոն դատարանում ինչ-որ ձև գտնենք բարձր աշխատավարձերով նոր, լուրջ մասնագետներ ներգրավվենք, որոնց վստահությունը կլինի բարձր, և 3 տարի հանրությունն էլ տեսնի, որ իրոք անկախ դատական համակարգ ունենալը լավ է, օգտակար է պետությանը, 3 տարի հետո մենք կարող ենք մեր ժողովրդին համոզել, որ մենք բյուջեից կարող ենք վճարել դատավորներին», - նշեց Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ մոդելը հետևյալն է. «Էդ հակակոռուպցիոն դատանարը ստեղծում ենք, միջազգային դոնորներին փորձում ենք համոզել, որ ամբողջ ֆինանսական բեռն աշխատավարձի մասով վերցնում են իրենց վրա, հանրությունը տեսնի, որ անկախ դատական համակարգն օգուտ է պետությանը, յուրաքանչյուր քաղաքացու, այդ 3 տարվա ընթացում թոշակ էլ կբարձրացնենք, ամեն ինչ էլ կանենք, կասենք՝ ժողովուրդ, հիմա դատավորները պետք է ստանան ամսական 2.5-3 մլն դրամ աշխատավարձ, որովհետև դա բոլորիս է պետք»։
Փաշինյանն ասաց, թե այս խնդիրը քննարկել են միջազգային գործընկերների հետ։
«Նրանք սա ի գիտություն են ընդունել, հիմա այդ աշխատանքը պետք է շարունակվի, որպեսզի նրանք այդ աջակցությունը ցուցաբերեն Հայաստանին», - ասաց վարչապետը։

International donors to be engaged for raising salaries of judges: Armenia’s PM
International donors to be engaged for raising salaries of judges making them 2,5-3 million AMD, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan told the reporters today.
“We are in contact with our international partners and we say that we cannot raise the salaries of the judges essentially now. If our international colleagues assist us in creating new judicial system during the upcoming three years, if we manage to find new, serious specialists to work in the anti-corruption court with high salary and the people will see in these three years that having independent judicial system is good and useful for the state, we may convince people that we can pay judges from our budget,” Pashinyan said.
“The model is to create anti-corruption court, try to convince international donors to take the whole financial burden regarding salaries of judges. The people will see that independent judicial system is useful for the state and every citizen. In such case during these three years we will manage both raise pensions, do everything and then tell people that the judges must get 2,5-3 million AMD salary as we all need it,” Pashinyan stressed.
The head of the government stressed that the issue has been discussed with international partners.
“They have taken it into consideration. Now the works must continue for them to assist Armenia,” the PM said.