ԱՄՆ-ն С-400-ներ պատճառով Թուրքիային վերջնաժամկետ է ներկայացրել
ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Քեյ Բեյլին հայտարարել է, որ, եթե Թուրքիան ցանկանում է ստանալ ամերիկյան F-35 ինքնաթիռներ, ապա պետք է հրաժարվի ռուսական С-400 «Տրիումֆ» համալիրներից: Այս մասին հաղորդում է CNBC-ը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանն ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր մրցակիցն է, որը փորձում է նրանց թուլացնել, դրա համար Թուրքիան չպետք է ունենա սպառազինություն, որը ստեղծվել է ամերիկյան հրթիռներին դիմակայելու համար:
Ընդ որում նա նշել է, որ Թուրքիան որպես ինքնիշխան պետություն, կարող է ինքնուրույն որոշում ընդունել, սակայն С-400-ներ գնելու դեպքում կզրկվի F-35-ներ ձեռք բերոլու հնարավորությունից:

США предъявили Турции ультиматум из-за С-400
Постпред США при НАТО Кэй Бэйли Хатчинсон заявила, что, если Турция хочет получить американские самолеты F-35, то она должна отказаться от российских комплексов С-400 «Триумф». Об этом сообщает CNBC.
По ее словам, Россия является главным противником США и НАТО, который пытается их ослабить, поэтому Турция не должна иметь вооружения, созданные для противостояния американским ракетам.
При этом она отметила, что Турция, как суверенное государство, может самостоятельно принимать решения, однако при покупке С-400 она лишает себя возможности заполучить F-35.