Առաջիկայում կստեղծվի հակակոռուպցիոն նոր դատարան. Վարչապետ
Դատարանների արգելափակման որոշումը նպատակ ուներ ի ցույց դնել, որ այս դատական համակարգի հետ ես ոչ մի կապ չունեմ, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մի դրեք պատասխանատվությունը մի բանի համար, որն ինձ հետ կապ չունի։ Բայց եթե հանրությունն այդ պատասխանատվությունը դնում է, և մենք այս մի տարի սպառված ենք համարում, որ դատական համակարգն ինքնամաքրման պրոցես սկսի, այստեղ արդեն գալիս է քաղաքական որոշումների ժամանակը։ Մյուս կողմից ես չեմ կարող անտեսել հանրության ուղերձը, նշանակում է, որ մեր քաղաքական թիմը և խորհրդարանը պետք է սկսի պատասխանատվություններ վերցնել իր վրա», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե առաջիկայում կստեղծեն հակակոռուպցիոն նոր դատարան։
«Շատ են ասում, թե մի տարվա մեջ ինչու անհրաժեշտ դատական բարեփոխումներ չեն արվել։ Առանց դատավորների աշխատավարձի լուրջ բարձրացման՝ մենք չենք կարող ունենալ դատական անկախ համակարգ։ Ինձ պետք չի մարիոնետային դատարան, որովհետև ես հավատում եմ այն իդեալներին, որոնց հիման վրա մենք Հայաստանում արել ենք փոփոխություն», - ասաց վարչապետը։

Anti-corruption court to be created in Armenia soon: Armenia’s PM
The decision to block courts was aimed at showing that I have no relation to this judicial system, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan told the reporters today.
“Do not put the responsibility on me. I have no relation to it. But if the public does so and states about the launch of self-cleaning process in the judicial system, time for political decision comes,” Pashinyan said, adding that he cannot ignore people’s message which means that their political team and parliament must start taking the responsibility.
He said in near future anti-corruption court will be created.
“It is many times stated why we have not undertaken judicial reforms. Without serious raise of judges’ salaries we cannot have independent judicial system. I do not need marionette court as I believe in the ideals on the basis of which we made changes in Armenia,” the Prime Minister stated.