ԲԴԽ նախագահի լիազորությունները կատարող Գևորգ Դանիելյանը հայտարարել է հրաժարականի մասին
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի լիազորությունները կատարող Գևորգ Դանիելյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում նշվում է հետևյալը.
«Հարգարժան գործընկերներ,
Խնդրում եմ, «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետի, նույն հոդվածի 2-րդ մասի և 160-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի համաձայն, ընդունեք իմ հրաժարականը, լիազորությունները դադարած համարելով առաջիկա աշխատանքային օրվանից՝ ս.թ. հունիսի 10-ից: Միաժամանակ, խնդրում եմ նկատի ունենալ, որ Բարձրագույն դատական խորհրդի նիստում սույն հրաժարականի քննարկմանը, հասկանալի դրդապատճառներով, նպատակահարմար չեմ գտնում մասնակցել:
Այս փուլում, կարծում եմ, որ չկան խիստ հրատապ լուծում պահանջող խնդիրներ, ուստի ըմբռնումով կմոտենաք իմ հրաժարականին: Բացի այդ, սա Ձեզ համար այնքան էլ անակնկալ չէր: Առնվազն իմ մասով անհրաժեշտ եմ գտնում ընձեռել հնարավորություն, որպեսզի նորացված ու իրապես վստահություն ներշնչող կազմով Բարձրագույն դատական խորհուրդը ձեռնամուխ լինի կյանքի կոչելու դատաիրավական բարեփոխումները:
Մենք պարոն Հարությունյանի ղեկավարությամբ շուրջ մեկ տարի աշխատեցինք աննախադեպ ծանրաբեռնված ռեժիմով, աշխատանքային ու շենքային գրեթե անընդունելի պայմաններում, մամուլում հաճախակի հանդիպող ակնհայտ կեղծ, ստահոդ տեղեկատվության ներքո, կարողացանք մեր սեփական ուժերով մշակել ու հաստատել նորաստեղծ Խորհրդի գործունեության մի քանի տասնյակի հասնող լրջագույն իրավական հիմքերը, հանրության դատին հանձնել արդարադատության արդյունավետության արմատական բարելավմանը միտված համալիր հայեցակարգ, ուստի ինքս հանգիստ եմ հեռանում՝ պարտքը կատարածի զգացումով:
Ձեզ և դատական իշխանության ներկայացուցիչներին մաղթում եմ հաջողություններ, շարունակելու եմ իմ համեստ հնարավորության սահմաններում աջակցել դատաիրավական համակարգին, այդ համակարգի հիրավի արհեստավարժ ու պարկեշտ բազում ընկերներին, բարեփոխումների գործընթացին, որպեսզի այն անցնի բացառապես Սահմանադրության և միջազգային պարտավորությունների հենքով, Աստված Ձեզ օգնական:
Խորին հարգանքով՝
Գևորգ Դանիելյան
7-ը հունիսի 2019 թ.»։
Նա իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ զբաղվելու է գիտակրթական գործունեությամբ ու հավելել.«Գոնե այս ոլորտում վստահության խնդիր չունեմ. ուսանողությունն ամեն տարի սոցհարցումներով ինձ շնորհում է ամենաբարձր գնահատականը: Չի բացառվում, որ զբաղվեմ նաև իրավաբանական օգնության ծառայություն մատուցելով: Մի խոսքով՝ կյանքը լիարժեք շարունակվում է ....»։

Геворк Даниелян подал в отставку с поста и.о. председателя  Высшего судебного совета Армении
Исполняющий обязанности председателя Высшего судебного совета Геворг Даниелян выступил с заявлением, в котором говорится:
«Согласно п.5 ч.1 ст. 86 и п.1 ч.1 ст.160 конституционного закона "Судебный кодекс Республики Армения" прошу принять мою отставку, считая прекращенными полномочия с предстоящего рабочего дня – 10 июня 2019 года.  Одновременно прошу учесть, что не считаю по понятным причинам нецелесообразным участвовать в обсуждении этой отставки на заседании Высшего судебного совета».
Геворк Даниелян отметил, что его решение не будет неожиданным для многих и считает, что следует предоставить возможность Высшему судебному совету продолжать работу в обновленном и внушающем доверие составе.
«Мы под руководством Арутюняна около года работали в беспрецедентно напряженном режиме, в почти неприемлемых рабочих и офисных условиях, в атмосфере распространения в  прессе явной лжи и вымышленных сведений, сумели разработать и утвердить несколько десятков серьезных правовых основ для деятельности Совета, вынести на суд общественности комплексную концепцию в направлении кардинального повышения эффективности правосудия. Посему я ухожу спокойно, с чувством выполненного долга», - отметил Геворк Даниелян.
Он пожелал удачи представителям судебной власти и отметил, что продолжит содействовать судебно-правовой системе, многочисленным профессиональным и порядочным друзьям и процессу реформ в этой системе.
Геворк Даниелян сообщил на своей странице Facebook, что будет заниматься научной деятельностью. «По крайне мере, в этой системе у меня нет проблем с доверием: студенты присуждают мне каждый год самую высокую оценку в соцсетях. Не исключается, что буду заниматься также предоставлением юридических консультаций. Одним словом, жизнь полноценно продолжается…», - написал Геворк Даниелян.