WikiLeaks. ԱՄՆ-ն պատրաստվում է նոր մեղադրանքներ առաջադրել Ասանժին
Միացյալ նահանգների արդարադատության նախարարությունը նոր մեղադրանքներ է պատրաստել WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի նկատմամբ: Այս մասին ասվում է կազմակերպության Twitter-ի պաշտոնական Էջում:
«ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը պատրաստվում է առաջադրել նոր՝ նախորդին փոխարինող մեղադրանք WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի դեմ մինչև հունիսի 14-ին այն ժամկետի լրանալը, որը հատկացված է (ԱՄՆ) նրա արտահանձնման պահանջի քննարկման համար»,- ասված է հայտարարության տեքստում:
Նշված է, որ մեղադրանքը կառաջադրվի Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի կողմից վարձված իրազեկիչ Սիգուրդուր Տորդարսոնի ցուցմունքների հիման վրա, որը բանտարկության է դատապարտված փաստաթղթերի կեղծման, խարդախության բազմաթիվ դեպքերի և մանկապղծության համար:
Ավելի վաղ WikiLeaks-ը Twitter-ում հայտնել Է Ասանժին ԱՄՆ արտահանձնելու շուրջ դատաքննությունը հունիսի 14-ին հետաձգելու մասին, որը պետք է  կայանար հունիսի 12-ին: Դատական լսումները տեղի կունենան Լոնդոնի Բելմարշ մագիստրատական դատարանում:

В WikiLeaks сообщили, что Минюст США готовится предъявить Ассанжу новые обвинения
Министерство юстиции США подготовило новые обвинения в отношении основателя организации WikiLeaks Джулиана Ассанжа. Об этом в пятницу организация сообщила на официальной странице в Twitter.
"Министерство юстиции Соединенных Штатов готовится предъявить новое, заменяющее предыдущее обвинение против основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа до истечения срока, отведенного на рассмотрение запроса о его экстрадиции [в США], 14 июня", - сказано в тексте заявления.
Отмечается, что обвинение будет предъявлено на основе показаний нанятого ФБР информатора Сигурдура Тордарсона, приговоренного к тюремному заключению за подделку документов, многочисленные случаи мошенничества и педофилию. Тордарсон пытался под именем Ассанжа в 2010 году получить российскую визу.
Ранее WikiLeaks в Twitter сообщила о переносе на 14 июня судебных слушаний об экстрадиции Ассанжа в США, которые должны были состояться 12 июня. Они пройдут в магистратском суде Белмарш в Лондоне.