Մարտի 1-ի գործով սպանության համար մեղադրվող Պետրոսյանը կալանավորվել է
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է Հատուկ քննչական կոմիտեի միջնորդությունը և որոշել կալանավորել Մարտի 1-ի գործով մեղադրվող, 2008-ին ոստիկանության ներքին զորքերի շտաբի պետ Գեղամ Պետրոսյանին։
Հիշեցնենք՝ Գեղամ Պետրոսյանը Մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում առաջինն է, որը մեղադրվում է ցուցարարներից Զաքար Հովհաննիսյանի սպանության համար։ Նրան մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ «Սպանությունը»:
Մինչև դատարանը որոշում կկայացներ Պետրոսյանի փաստաբան Վաղարշակ Գևորգյանը լրագրողներին ասել էր, որ իր պաշտպանյալը, օգտվելով դատավարական իրավունքից, հրաժարվել է ցուցմունք տալ։ Ավելին, նա չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը։
Փաստաբանը նաև ասել է, որ Պետրոսյանը մեղադրվում է մի վկայի ցուցմունքի հիման վրա։ Վկան նշել է, որ իբրև թե ցուցարար Զաքար Հովհաննիսյանը երկաթյա ձողով կամ արմատուրայով հարձակվել և փորձել է հարվածել Գեղամ Պետրոսյանի գլխին, իսկ Պետրոսյանն էլ, փորձելով պաշտպանվել, կրակել է։
«Կամ նա պիտի խփեր Գեղամ Պետրոսյանը մահանար, կամ՝ Պետրոսյանը պիտի կրակեր», - վկայի ցուցմունքը ներկայացրել է Գևորգյանը։

Former high ranking police official arrested in sidelines of March 1 case
Yerevan court of general jurisdiction chaired by judge Gagik Poghosyan upheld the petition of the Special Investigation Committee and decided to arrest former high-ranking police official Gegham Petrosyan charged in the sidelines of March 1 case.
Petrosyan is accused of killing protestor Zakar Hovhannisyan during the March 1 unrest in Yerevan. He is charged with murder.
Petrosyan’s lawyer Vagharshak Gevorgyan earlier stated that his defendant refused to give testimonies and does not admit the charges brought against him.
He also stressed that Petrosyan is accused on the basis of testimony of one witness who said that Zakar Hovhannisyan attacked Petrosyan with a metal pipe and tried to hit him on his head and Petrosyan tried to defend himself and shot Hovhannisyan.