Թրամփը Ստոլտենբերգին իր երկրպագուն է անվանել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգին իր երկրպագուն է անվանել: Թրամփն այս մասին  հայտարարել է  հինգշաբթի  Fox News հեռուստաալիքում հրապարակված հարցազրույցում:
Նրան խնդրել են մեկնաբանել այն քննադատների կարծիքը, որոնք երկու տարի առաջ ԱՄՆ-ի համար մեկուսացում էին կանխատեսում  ՆԱՏՕ-ի անդամ բոլոր երկրներից ամենակարճ ժամկետում պաշտպանական ծախսերը համախառն ներքին արդյունքի մինչև 2 տոկոս հասցնելու պահանջի պատճառով:
«ՆԱՏՕ-ն անկում էր ապրում: Եթե նայեք վերջին 15 տարում ՆԱՏՕ գնացող փողերը, ապա դրանք անշեղորեն կրճատվում էին, իսկ այժմ դա միանգամայն արժանի բան է»,- պատասխանել է Թրամփը:
Նա Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգին համարել է «ԱՄՆ-ի նախագահի «ամենահավատարիմ երկրպագուն»: «Նա ասում է, թե, հնարավոր է՝ առանց Թրամփի չէր լինի ՆԱՏՕ-ն»,- հավելել է ամերիկացի առաջնորդը:

Трамп назвал генсека НАТО своим поклонником
Президент Дональд Трамп назвал генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга своим поклонником и охарактеризовал как хорошие свои отношения с канцлером Германии Ангелой Меркель. Об этом Трамп заявил в опубликованном в четверг интервью телеканалу Fox News.
Его попросили прокомментировать мнение критиков, которые два года назад сулили США изоляцию из-за требования от всех стран - участниц НАТО в кратчайшие сроки довести оборонные расходы до 2% ВВП. "НАТО падала. Если посмотреть деньги, шедшие в НАТО за последние 15 лет, то они неуклонно сокращались, а теперь это уже вполне стоящая вещь", - ответил Трамп.
Он назвал генсека Североатлантического альянса Йенса Столтенберга "самым верным поклонником" президента США. "Он говорит, что, возможно, без Трампа не было бы НАТО", - продолжал глава государства.