Աբովյանում տեղի են ունեցել ընտրություններ, և հաղթել է ժողովրդավարությունը. Փաշինյան
Աբովյանում տեղի են ունեցել ընտրություններ, և հաղթել է ժողովրդավարությունը. դա ամենակարևորն է, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորում «Քաղաքացիական պայմանագրի» թեկնածուի պարտությունն Աբովյան քաղաքում։
«Ինչ վերաբերում է ՔՊ-ի թեկնածուի պարտությանը, մենք հեղափոխությունը հենց դրա համար էլ արել ենք, որ տեղ-տեղ իշխանական կուսակցության թեկնածուները հաղթեն, տեղ-տեղ՝ պարտվեն։ Եթե հիշում եք, հեղափոխությունից առաջ՝ երկար տարիներ, ամենաառաջնային կարգախոսը Հանրապետական կուսակցության մենաշնորհի վերացման անհրաժեշտությունն էր, որի մասին խոսում էին բոլոր քաղաքական ուժերը։ Այնպես որ, Հայաստանի Հանրապետությունն այս ընտրություններով ևս մեկ անգամ արձանագրեց, որ ժողովրդավարական երկիր է, որտեղ քաղաքացիներն իրավունք ունեն կատարելու իրենց ընտրությունը։ Իշխանությունը ոչ մի ապօրինի ռեսուրս չի կիրառում իր թեկնածուների հաղթանակին հասնելու համար, Հայաստանի Հանրապետությունունում հաստատված է ժողովրդի իշխանություն», - ասաց գործադիրի ղեկավարը։
Դիտարկմանը, որ Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանն ընտրությունների ժամանակ լծակներ է օգտագործել, ճնշում բանեցնելու նպատակով քրեական գործեր են հարուցվել, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց.
«Քրեական գործերի վերաբերյալ հաղորդագրություններ պիտի որ լինեն, պիտի քրեական գործերի բովանդակությունն իմանաք և համոզված լինեք, որ մեկը մյուսի հետ որևէ կապ չունի»։
Հիշեցնենք, որ երեկ Աբովյանում տեղի ունեցած ընտրություններում ԿԸՀ նախնական արդյունքներով՝ քաղաքապետ է ընտրվել Աբովյանի գործող ղեկավար Վահագն Գևորգյանը, ով ստացել է 8453 ձայն: Իսկ ահա «Քաղաքացիական պայմանագրի» թեկնածու Գրիգոր Գուլյանը ստացել է 8058 քվե։

В Абовяне состоялись выборы, и победила демократия – Никол Пашинян
В Абовяне состоялись выборы, и победила демократия: это самое важное, заявил сегодня в беседе с журналистами премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, чем обусловлено поражение члена партии «Гражданский договор» на выборах мэра Абовяна.
«Что касается поражения члена партии "Гражданский договор", то мы осуществили революцию именно для того, чтобы кандидаты власти где-то побеждали, а где-то – терпели поражение. Если помните, в течение долгих лет до революции необходимость ликвидации монополии Республиканской партии была самым первоочередным девизом, об этом говорили все политические силы. Посему этими выборами Республика Армения снова констатировала, что является демократической страной, где граждане имеют право сделать выбор. Власть не применяет никакого незаконного ресурса для достижения победы своего кандидата, в Республике Армения установилась власть народа», - сказал премьер-министр.
На замечание о том, что губернатор Котайкской области Романос Петросян использовал во время выборов административные рычаги, для оказания давления возбуждены уголовные дела, Никол Пашинян ответил:
«Об уголовных делах должны быть сообщения, мы должны знать о содержании уголовных дел и быть уверены, что одно с другим не связано».
Напомним, по предварительным результатам ЦИК Армении, накануне на выборах мэра Абовяна одержал победу действующий мэр Абовяна – Ваагн Геворкян. В его пользу проголосовало 8 453 избирателя. Он является беспартийным, самовыдвиженцем, его поддерживала партия «Процветающая Армения».
Выдвинутый от партии «Гражданский договор» кандидат в мэры Абовяна Григор Гулян, занимающий пост и.о. начальника отдела социально-экономического развития областной администрации Котайка, получил 8 058 голосов.