Ադրբեջանը փորձում է սրել իրավիճակը. Տիգրան Աբրահամյան
Aysor.am-ը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման թեմայով զրուցել է Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանի հետ։
- Պարոն Աբրահամյան, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել, որում անդրադառնալով առաջնագծում առկա իրավիճակին՝ նշել է, որ Հայաստանը գործընթացը տանում է տապալման: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
- Ո՞ր գործընթացի մասին է խոսքը, նրա, որն ի սկզբանե գոյություն չունե՞ր: Եթե խոսքը դեռ նախորդ տարվանից հնչող «լավատեսական» անոնսների մասին է, ապա դա իսկզբանե իմիտացիա եմ համարել, այնպես որ, չեղած բանը դժվար է տապալել:
Ադրբեջանն արդեն 8 ամիս է խոսում բանակցությունների վերսկսման իր պատրաստակամության մասին, սակայն դա «ասյբերգի» երևացող հատվածն է, իրականում իր քայլերն այլ բանի մասին են խոսում:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունն արդեն 10 օր առաջ նախանշել էր, որ իրավիճակը սրվելու է՝ հայտարարելով, որ Հայաստանին տրված ժամկետը բանակցային գործընթացը խորությամբ ուսումնասիրելու առումով արդեն սպառվել է:
- Իսկ ի՞նչ է կատարվում առաջնագծում: Քաղաքական հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ ինչ որ բան այն չէ, իսկ թե ինչ, հանրությունը կարծես առանձնապես տեղյակ չէ:
- Իրավիճակային գնահատականները երկու հարթության մեջ պետք է դիտարկել: Առաջին հերթին պետք է արձանագրել, որ հատկապես վերջին 10 օրվա ընթացքում իրավիճակը համեմատաբար սրվել է: Գործի են դրվել ականանետեր, հաստոցային ավտոմատ նռնականետեր, առավել ինտենսիվ է դարձել խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից արձակված կրակահերթերը:
Հակառակորդի շարժերի ու գործողությունների վերլուծությունը նաև ցույց է տալիս, որ ակտիվ են նաև հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները, հատկապես նրանց կազմում գործող դիպուկահար խմբերը:
Երկրորդ, իրավիճակային վերլուծությունները մարտ, ապրիլ, մայիս ամիսների կտրվածքով, ցույց են տալիս, որ բացասական առումով փոփոխություններ ունենք նաև եռամսյակային կտրվածքով: Ադրբեջանի ակտիվությունը, որն ավելի վաղ փուլում արտահայտվում էր հիմնականում ինժեներական-ամրաշինական աշխատանքներով, ներկայումս զուգահեռվում է հրադադարի ռեժիմի համեմատաբար մեծ խախտումներով և արձանագրվող միջադեպերով, ընդ որում՝ կրակահերթերը սկսել են առավել նպատակային բնույթ կրել:
- Այդ դեպքում ո՞րն է այս ամենի պատճառը, ինչի՞ հետևանքով իրավիճակը սրվեց:
- Ադրբեջանը վերջին 8 ամսվա մեջ փորձում է իր համար ամուր հիմքեր նախապատրաստել՝ մի կողմից միջազգային հանրությանը ցույց տալու, թե պատրաստ է խնդրի կարգավորման բանակցային ուղուն, մյուս կողմից՝ անել առավելագույնը, «պարարտ դաշտ» ձևավորել՝ նվազագույնն իր սադրանքների քաղաքականությանը վերադառնալու համար: Իսկ այս ամենի համար պետք էր գեղեցիկ կոմբինացիաներով դիրքավորվել «կառուցողական» դաշտում:
Ասել, որ այս իրավիճակը սպասելի չէր, կստացվի, որ զոհ ենք գնացել ադրբեջանական տակտիկական մոտեցումներին, գոնե ինձ համար Ադրբեջանն իր նախնական կուրսից չի շեղվել ու գնում է իր նախագծած սցենարով, որի ընթացքն ու վերջնական նպատակը իրավիճակային կտրուկ փոփոխություններն են:

Азербайджан пытается обострить ситуацию – Тигран Абрамян
Корреспондент Aysor.am побеседовал с советником президента Республики Арцах Тиграном Абрамяном об урегулировании карабахского конфликта и ситуации на линии соприкосновения.
- Господин Абрамян, МИД Азербайджана распространил заявление, в котором, касаясь ситуации на линии соприкосновения, отметил, что Армения пытается подорвать переговорный процесс. Как Вы прокомментируете это?
- О каком процессе идет речь? О том, который изначально не существовал? Если речь идет о звучащих еще с прошлого года «оптимистичных» анонсах, то я изначально считал это имитацией, посему сложно подорвать что-то, чего не существует.
Азербайджан уже 8 месяцев говорит о своей готовности возобновить переговорный процесс, однако это лишь видимая часть «айсберга», в действительности его шаги говорят о другом.
МИД Азербайджана уже 10 дней назад спрогнозировал, что ситуация обострится, заявив о том, что предоставленный Армении срок для глубокого изучения переговорного процесса уже исчерпан.
- А что творится на передовой линии? Политические заявления свидетельствуют о том, что происходит что-то не то, однако общественность, вроде, не очень в курсе, что конкретно.
- Оценку ситуации следует рассматривать в двух плоскостях. В первую очередь, нужно зафиксировать, что особенно в течение последних 10 дней ситуация сравнительно обострилась. Применяются минометы, автоматические станковые гранатометы, наиболее интенсивным стали обстрелы из крупнокалиберного оружия. Анализ передвижений и действий противника показывает, что активны также подразделения специального назначения, особенно действующие в их составе группы снайперов.
Во-вторых, ситуационные анализы за март, апрель и май показывают, что негативные изменения отмечаются также в квартальном разрезе. Активность Азербайджана, которая на более раннем этапе выражалась в основном в инженерно-строительных работах, сопровождаются в настоящее время параллельно сравнительно большим числом нарушений режима прекращения огня и зафиксированных инцидентов, причем, обстрелы начали носить максимально целенаправленный характер.
- В таком случае, в чем причина этого, в результате чего ситуация обострилась?
- Азербайджан в течение последних 8 месяцев готовил для себя прочную базу, с одной стороны, чтобы показать международному сообществу, якобы готов к урегулирования конфликта путем переговоров, с другой стороны, сделать максимальное, чтобы создать «благоприятную почву» – вернуться, как минимум, к политике своих провокаций. А для всего этого нужно было с помощью красивой комбинации занять позицию на  «конструктивном» поле.
Говорить о том, что подобная ситуация не ожидалась, означает, что мы стали жертвой азербайджанских тактических подходов. По крайней мере, для меня Азербайджан не отклонялся от своего предварительного курса и идет по заранее спланированному сценарию, ход и окончательная цель которого – резко изменить ситуацию.