Սպիտակ տունն առաջարկել է հետաձգել Нuawei-ի գործունեության սահմանափակումները
Սպիտակ տան վարչաբյուջետային վարչության տնօրենի պաշտոնակատար Ռասել Վոութը կարծում է, որ հարկավոր է հետաձգել Нuawei-ի բիզնեսի նկատմամբ սահմանափակումների կիրառումը՝ հղում անելով այն դժվարությունները, որոնք այդ սահմանափակումները կստեղծեն Միանցյալ Նահանգների այն ընկերությունների համար, որոնք օգտագործում են Չինաստանի հեռահաղորդակցական հսկայի տեխնոլոգիաները:
Այդ առաջարկությունը Վոութն արել է փոխնախագահ Մայք Փենսին և ինը կոնգրեսականի հասցեագրած նամակում, որը հասանելի է դարձել «The Wall Street Journal» թերթին:
Հունիսի 4-ով թվագրված նամակում առաջարկվում է հետաձգել Huawei-ի նկատմամբ ազգային պաշտպանության մասին օրենքի այն մասի կիրառումը, որտեղ կան մի քանի դրույթներ՝ ուղղված Huawei-ի եւ Չինաստանի այլ ֆիրմաների դեմ:
ԱՄՆ-ի առևտրի նախարարությունը Huawei-ը մտցրել է «սև ցուցակ»՝ Միացյալ Նահանգների ֆիրմաներին արգելելով տեխնոլոգիաներ վաճառել նրան և սահմանափակելով Չինաստանի ընկերության գործունեությունն ԱՄՆ-ի տարածքում:
Վոութն առաջարկում է, որ Չինաստանի հսկայի ամերիկյան գործընկերների սահմանափակումներն ուժի մեջ մտնեն օրենքի ընդունումից հետո ոչ թե երկու տարի անց, ինչպես նախատեսված է, այլ չորս տարի անց:

Белый дом предложил отсрочить ограничения на деятельность Huawei
Исполняющий обязанности директора административно-бюджетного управления Белого дома Рассел Воут считает, что следует отсрочить введение ограничений на бизнес Нuawei, ссылаясь на сложности, которые эти ограничения создают для американских компаний. использующих технологии китайского телекоммуникационного гиганта.
Предложение об этом Воут изложил в письме в адрес вице-президента Майка Пенса и девяти конгрессменов, попавшем в распоряжение газеты The Wall Street Journal.
В письме, датированном 4 июня, предлагается отложить применение к Huawei частей закона о национальной обороне, в котором есть несколько положений, направленных против Huawei и других китайских фирм. Они запрещают американским юрлицам, а также получателям федеральных грантов и займов вести бизнес с китайскими компаниями или с подрядчиками, которые используют их продукцию.
Министерство торговли США включило Huawei в "черный список", запретив американским фирмам продавать ей технологии и ограничивая деятельность китайcкой компании на территории США. Воут предлагает, чтобы ограничения для американских партнеров китайского гиганта вступили в силу не через два года после принятия закона, как предусмотрено, а через четыре.