Ալմաթիում սկսվել են ընտրությունների արդյունքներից դժգոհողների ձերբակալությունները
Ղազախստանում կայացած նախագահի արտահերթ  ընտրությունների արդյունքներից դժգոհողները երկուշաբթի դուրս են եկել Ալմաթիի կենտրոնական հրապարակ, հայտնել է «Интерфакс»-ի թղթակիցը:
Հրապարակը և դրան հարող պուրակը շրջապատված է ոստիկանության, հատուկ նշանակության ուժերի և Ազգային գվարդիայի կողմից: Ամբողջ պարագծով հերթապահում են պարեկային մեքենաները:
Ոստիկանությունն ակցիայի մասնակիցների ձերբակալություններ է կատարում, արդեն բերման է ենթարկվել ավելի քան 30 մարդ:
Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր Սուլթանում, որտեղ նախօրեին նույնպես տեղի են ունեցել չարտոնված բազմամարդ հանրահավաքներ և բերման են ենթարկվել մարդիկ, ներկայում շրջապատված է «Ժաստար» հրապարակը, մայթերին շարված են հատուկ նշանակության ուժերի մի քանի հարյուր մարտիկներ՝ վահաններով: Հրապարակում այս պահին մարդիկ չկան:
Հունիսի 9-ին Նուր Սուլթանում և Ալմաթիում անցկացված զանգվածային ակցիաների ընթացքում բերման է ենթարկվել մոտ 500 մարդ:
Ղազախստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը երկուշաբթի հայտարարել է ընտրություններում Քասըմ-Ժոմարտ Տոկաևի հարթանակի մասին:

В Алма-Ате снова начались протесты и задержания
Недовольные результатами президентских выборов в Казахстане в понедельник вышли на площадь в центре Алма-Аты, сообщает корреспондент "Интерфакса".
На данный момент площадь и прилегающий к ней сквер оцеплены полицией, бойцами СОБРа и Нацгвардии. По всему периметру дежурят патрульные машины.
Полиция проводит задержания участников акции, на данный момент задержано более 30 человек. Во время задержания и посадки в автобус одной женщине стало плохо, ей вызвали скорую.
Между тем, как передает корреспондент "Интерфакса", в столице Казахстана Нур-Султане, где накануне также произошли массовые несанкционированные митинги и были задержаны люди, в настоящий момент оцеплена площадь "Жастар" от пересечения проспектов Абая-Республики до пересечения улицы Сейфуллина - проспекта Республики.
На тротуарах выстроились несколько сотен бойцов спецназа с щитами. На самой площади на данный момент обстановка спокойная, людей нет.