«Ժողովուրդ». Նախարարը պետք է ոչ թե հրաժարական ներկայացներ, այլ իր ճշմարտացիության մեջ համոզեր գործընկերներին ու հանրությանը
11/06/2019 10:05
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Մեկնաբանելով ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնից իր հրաժարականը` Արտակ Զեյնալյանը երեկ ասել է. «Ես, գնահատելով հրապարակումները և տեղեկատվական հոսքերը, հանգել եմ այն եզրակացության, որ պետք է հրաժարականի դիմում ներկայացնեմ»: Միաժամանակ նա մեկնաբանել է. «Այն ամենը, ինչ գիտեք, և այն, ինչ շրջանառվել է, դա հանգեցրել է այդ եզրակացությանը։ Բնականաբար, նաև դժգոհությունները՝ անկախ նրանից՝ դրանք օբյեկտիվ են, թե սուբյեկտիվ, հիմնավորված են, հիմնավորված չեն, ունեն գիտական հիմք, թե չունեն գիտական հիմք, այդ ամենը ուսումնասիրելով` ես նպատակահարմար եմ գտել ներկայացնել հրաժարականի դիմում»։
Զեյնալյանը նաև տեղեկացրել է, որ իր հրաժարականի դիմումը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համար անակնկալ չի եղել, այլ տեղյակ է պահել մտադրության մասին: Այսպիսով, նկատենք, որ Արտակ Զեյնալյանը որոշել է իր հրաժարականի պատճառների մասին խոսել ակնարկներով՝ մատնանշելով «հրապարակումներն ու տեղեկատվական հոսքերը»: Եթե նա նկատի ունի իշխող «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների քննադատությունները, արտահայտած դժգոհությունները, ապա, համաձայնեք, սա չպետք է հրաժարականի պատճառ դառնար, եթե ինքն, այնուամենայնիվ, վստահ է, որ ճիշտ է իր գործողություններում: Նախարարը պետք է ոչ թե հրաժարական ներկայացներ, այլ իր ճշմարտացիության մեջ համոզեր գործընկերներին ու հանրությանը: Իսկ եթե կան այլ պատճառներ, ապա ցանկալի կլիներ, որ Զեյնալյանն այս ամենի մասին խոսեր բարձրաձայն»:

«Жоховурд»: Вместо того чтобы подавать в отставку, министр должен был убедить в своей правоте коллег и общественность
11/06/2019 11:09
Газета «Жоховурд» пишет, что Артак Зейналян, комментируя отставку с должности министра юстиции, вчера заявил: «Оценив публикации и информационные потоки, я пришел к заключению, что должен подать заявление об отставке». Одновременно он отметил: «Все то, что знаете, и то, что муссировалось, привело меня к такому заключению. Естественно, также недовольство, вне зависимости от того, объективно оно или субъективно, обосновано или необоснованно, имеет ли под собой научную основу или нет, изучив все это, я счел целесообразным подать заявление об отставке».
Артак Зейналян также сообщил, что его отставка не была неожиданностью для премьер-министра Никола Пашиняна, он заранее сообщил ему о своих планах.
«Таким образом, Артак Зейналян решил говорить о своей отставке намеками и сослаться на "публикации и информационные потоки". Если он под "публикациями и информационными потоками" подразумевает недовольство депутатов блока "Мой шаг", то это вовсе не должно было стать причиной отставки, тем более, если был уверен в правоте своих действиях. Министр вместо того, чтобы подавать в отставку, должен был убедить коллег и общественность в своей правоте. А если есть другие причины, то было бы желательно, чтобы Зейналян сказал об этом открыто», - пишет газета.