ԱՄՆ-ն պահանջագիր է ուղարկել Մեծ Բրիտանիա՝  Ասանժի արտահանձնման վերաբերյալ
Ամերիկյան  արդարադատության նախարարությունը WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի արտահանձնման պաշտոնական պահանջագիր է ուղարկել Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններին, հայտնել է Washington Post-ը՝ հղում անելով  իր  աղբյուրներին:
Ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյան, ով չի ցանկացել, որ իր անունը նշվի, հայտարարել է, թե պահանջագիրն ուղարկվել է հինգշաբթի: Մեծ Բրիտանիայի հետ ԱՄՆ-ի պայմանագրի համաձայն՝ հարցումը պետք Է ուղարկվեր Ասանժի ձերբակալումից հետո 60 օրվա ընթացքում, այսինքն մինչև հունիսի 10-ը ներառյալ:
Հրատարակությունը նշում է, որ, փաստաթղթի համաձայն, արտահանձնման պահանջագիր ուղարկելուց հետո ԱՄՆ-ն այլևս չի կարողանա նոր մեղադրանքներ առաջադրել Ասանժին:

США направили в Британию официальный запрос об экстрадиции Ассанжа
Министерство юстиции США направило властям Великобритании официальный запрос об экстрадиции основателя Wikileaks Джулиана Ассанжа, сообщает издание Washington Post со ссылкой на источники.
Высокопоставленный американский чиновник на условиях анонимности рассказал, что запрос отправили в минувший четверг. Согласно договору между двумя странами, это должно было быть сделано в течение 60 дней после задержания Ассанжа, то есть, до 10 июня включительно.
При этом газета отмечает, что по соглашению после отправки запроса об экстрадиции США больше не смогут предъявить Ассанжу новые обвинения.