Պետական պարտքի կուտակումը Հայաստանի Հանրապետության համար խիստ վտանգավոր է դարձել. Տնտեսագետ
Պետական պարտքի կուտակումը Հայաստանի Հանրապետության համար խիստ վտանգավոր է դարձել։ Մասնագետները և ոչ միայն մասնագետներն արդեն հասկանում են՝ մենք շուտով կանցնենք վտանգավոր շեմը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանն՝ անդրադառնալով մամուլի հրապարակումներին, ըստ որոնց, թեկուզ շատ ցածր տեմպերով՝ Հայաստանի պետական պարտքը սկսել է աճել։
«Բոլոր պարագաներում պարտքային միջոցները զանազան խնդիրների լուծման համար են, բայց տարիներ շարունակ մենք այս ասպարեզում արդյունավետություն չենք ունեցել։ Հիմա ամբողջ խնդիրը նրանում է, որ կարողանանք ունենալ այդ միջոցների արդյունավետ օգտագործման համապատասխան մեխանիզմներ։ Ես չէի ասի, որ այդ մեխանիզմներն արդեն տեսանելի են», - ասաց Վարդան Բոստանջյանը։
Տնտեսագետի խոսքով՝ կառավարության ծրագիրը մեծ հաշվով լիրիկական բնույթ էր կրում ՝ առանց որևէ տեսլականի և երկրի համար կարևոր ուղենիշերի։
«Որևէ ցուցանիշ, չափորոշիչ գոյություն չունի, որպեսզի մենք կարողանանք հետևենք գործընթացին։ Պետական պարտքի առումով մենք դեռևս գտնվում ենք անորոշության դաշտում», - ընդգծեց Վարդան Բոստանջյանը։
Հիշեցնենք, որ ըստ «Ժողովուրդ» թերթի այսօրվա հրապարակման՝ Հայաստանի պետական պարտքը սկսել է աճել, սակայն շատ ցածր տեմպերով:
Մասնավորապես, այս տարվա մայիսի 31-ի դրությամբ ՀՀ պետական պարտքը կազմել է 6 մլրդ 924.5 մլն դոլար, մինչդեռ նախորդ ամիս այն 6 մլրդ 899.4 մլն դոլար էր, իսկ տարեսկզբին՝ 6 մլրդ 922.9 մլն դոլար:

Накопление государственного долга крайне опасно для Армении - Вардан Бостанджян
Последствия накопления государственного долга крайне опасно для Армении. Специалисты и только они уже понимают, что мы вскоре перейдем опасный порог госдолга, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист Вардан Бостанджян, по словам которого, внешний долг Армении начал расти, хотя и медленными темпами.
«Во всех случаях кредитные средства направлены на решение проблем развития, однако на протяжении лет мы в этой сфере не имели эффективности. Сейчас вся проблема в том, чтобы сформировать соответствующие механизмы эффективного использования этих средств. Я бы не сказал, что эти механизмы уже обозримы», - сказал Бардан Бостанджян.
По словам экономиста, программа правительства, по большому счету, носит лирический характер, не имеет какого-либо видения и важных ориентиров для страны.
«Не существует какого-либо показателя, критерия, чтобы мы могли проследить за процессом. В плане государственного долга мы пока находимся в поле неопределенности», - подчеркнул Варган Бостанджян.
Напомним, согласно сегодняшней публикации газеты «Жоховурд», государственный долг Армении начал расти, однако медленными темпами.
В частности, по состоянию на 31 мая этого года, государственный долг Армении составил 6 млрд. 924.5 млн. долларов, в то время как в предыдущем месяце он составлял 6 млрд. 899.4 млн. долларов, а в начале 2018 года – 6 млрд. 922.9 млн. долларов.