Կանադայում արգելել են անազատության մեջ պահել դելֆիններին ու կետերին
Կանադայի խորհրդարանը վերջնականապես հավանություն է տվել երկրի տարածքում դելֆիններին և կետերին անազատության մեջ պահելու արգելքի օրինագծին:
Փաստաթուղթն ուժի մեջ կմտնի պետության գեներալ-նահանգապետ Ժյուլի Փեյեթից թագավորական վավերացում ստանալուց հետո, ինչը կարող է տեղի ունենալ ամենակարճ ժամանակում։
S-203 համարի օրինագծի քննարկումը 2015 թվականին նախաձեռնել էր «Կանաչների կուսակցության» առաջնորդ Էլիզաբեթ Մեյը:
«Այսօր հիանալի օր է Կանադայի կենդանիների համար։ Կանադացիները պարզորոշ ասացին, որ իրենք ցանկանում են դադարեցնել անազատության մեջ դելֆիններ և կետեր պահելու դաժան պրակտիկան», - ասել է նա լրագրողներին։

В Канаде запретили содержать в неволе дельфинов и китов
Канадский парламент окончательно одобрил законопроект о запрете содержания в неволе дельфинов и китов на территории страны. Документ вступит в силу после получения королевской санкции от генерал-губернатора государства Жюли Пейетт, что может произойти уже в самое ближайшее время.
Законопроект под номером S-203 был инициирован к рассмотрению в 2015 году лидером "Зеленой партии" Элизабет Мэй.
"Сегодня прекрасный день для животных Канады, — заявила она журналистам. — Канадцы ясно дали понять, что они хотят прекратить жестокую практику содержания китов и дельфинов в неволе. Приняв законопроект S-203, мы сделали так, чтобы это произошло".