Դանիայի խորհրդարանի խոսնակը հրաժարական է տվել
Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Պիա Կյորսգորը թողնում է պաշտոնը։ Նման որոշում նա կայացրել է հունիսի 5-ի ընտրություններում իր կուսակցության և աջ կենտրոնամետ դաշինքի պարտությունից հետո: Այս մասին նա գրել է Facebook-ի իր էջում:
«Խորհրդարանական ընտրություններից հետո ինձ հարցրեցին՝ կլինե՞մ ես Ֆոլկետինգի նախագահը: Ո՛չ, չեմ լինի: Իշխանությունը փոխվել է», - նշել է Կյորսգորը:
Քաղաքական գործիչը կշարունակի աշխատել Դանիայի ժողովրդական կուսակցության խորհրդարանական խմբի կազմում, որի մանդատների թիվը 37-ից նվազել է մինչև 16:
Կյորսգորի պաշտոնաթողությունն սպասելի էր. Ֆոլկետինգի նոր խոսնակ կդառնա առավել մեծ թվով ձայներ ստացած կուսակցություններից մեկի ներկայացուցիչը:
Հունիսի 5-ի ընտրություններում ձախ կուսակցությունները ստացել են 91 մանդատ, իսկ աջ կենտրոնամետները՝ 75:
Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունն առաջին տեղն է գրավել ձայների 25,9 տոկոս արդյունքով: Երկրորդ տեղում Լիբերալ կուսակցությունն է՝ 23,4 տոկոսով:

Спикер парламента Дании объявила о своей отставке
Спикер датского парламента Пиа Кьерсгор уходит со своего поста после поражения партии и правоцентристского блока на выборах 5 июня. Об этом она сообщила на своей странице в Facebook.
"После парламентских выборов несколько человек спросили меня, буду ли я председателем Фолькетинга. Не буду. Власть изменилась", - отметила Кьерсгор.
Политик была переизбрана на последних выборах и продолжит работать в составе парламентской группы Датской народной партии, число мандатов которой уменьшилось с 37 до 16. Отставка Кьерсгор была ожидаема: новым спикером Фолькетинга станет представитель одной из партий, получивших наибольшее число голосов.
На выборах 5 июня левые партии получили 91 мандат, а правоцентристы - 75. Социал-демократическая партия стала крупнейшей в стране с результатом 25,9% голосов. На втором месте - Либеральная партия (Венстре) с 23,4%.