Չինաստանի Գուանդունի նահանգում հեղեղումների հետևանքով առնվազն յոթ մարդ է մահացել
Չինաստանի Գուանդունի նահանգում առնվազն յոթ մարդ է մահացել հորդառատ անձրևների առաջացրած հեղեղումների պատճառով, ևս մի բնակիչ անհայտ կորել է, հայտնել է «Սինհուա» գործակալությունը:
Առավել բարդ իրավիճակ է Հեյուանի երեք շրջաններում, որտեղ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում չեն դադարում հորդառատ անձրևները, որոնք լրջորեն խաթարել են տեղի տրանսպորտային հաղորդակցություններն ու կապը:
Ինչպես նշում է գործակալությունը, տարածաշրջանում մոլեգնող հեղեղումները խախտել են տեղի մոտ 110 հազար բնակիչների բնականոն կյանքը, տարերքի հարվածից ավերվել կամ վնասվել է 956 բնակելի շինություն:
Ներկայում տեղատարափներից ու հեղեղումներից Չինաստանի մի շարք նահանգներ են տուժել երկրի հարավային ու արևելյան տարածաշրջաններում:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ցզյանսի արևելյան նահանգում հեղեղումների զոհ է դարձել վեց մարդ, տեղի իշխանությունները հարկադրված են եղել տուժած շրջաններից տարհանել մոտ 135 հազար բնակիչների, ուղղակի տնտեսական վնասը հասել է 2,65 մլրդ յուանի (383 մլն դոլար):
Արտակարգ իրավիճակների նահանգային վարչության տվյալներով՝ հեղեղումները Ցզյանսիի նահանգում խախտել են ավելի քան 1,42 մլն մարդու բնականոն կյանքը:

Жертвами наводнений в китайской провинции Гуандун стали семь человек
Жертвами наводнений, вызванных сильными ливнями в южной китайской провинции Гуандун, стали семь человек, еще один житель пока считается пропавшим без вести. Об этом сообщает во вторник агентство "Синьхуа".
Самая сложная ситуация сложилась в трех уездах Хэюаня, где последнюю неделю не прекращаются проливные дожди, серьезно нарушившие местное транспортное сообщений и связь. Как сообщает агентство, наводнения в регионе нарушили нормальную жизнь порядка 110 тыс. местных жителей, ударом стихии разрушено или повреждено около 956 жилых строений.
От сильных ливней и наводнений в настоящее время страдает целый ряд китайских провинций в южных и восточных регионах страны. Ранее сообщалось о том, что в восточной провинции Цзянси жертвами наводнений стали шесть человек, местные власти были вынуждены эвакуировать из пострадавших районов около 135 тыс. жителей, а прямой экономический ущерб достиг 2,65 млрд юаней (около $383 млн). По данным провинциального Управления по чрезвычайным ситуациям, ливни нарушили в провинции Цзянси нормальную жизнь свыше 1,42 млн человек.
Не менее серьезная ситуация сложилась и в Гуанси-Чжуанском автономном районе на юге Китая, где наводнения унесли жизни пяти человек, один пропал без вести, еще свыше 8,3 тыс. эвакуированы властями в безопасные места. Прямой экономический ущерб в этом регионе пока оценивается на сумму примерно в 460 млн юаней (около $67,6 млн).