Ասել, որ ամեն ինչ կախված է Ռուսաստանից, երևի այդքան էլ ճիշտ չէ. ՌԴ դեսպանը՝ ԼՂ հակամարտության մասին
Ռուսաստանը նշանակալից դեր է խաղում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման հարցում, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ռուսաստանը կարևոր և նշանակալից դեր է խաղում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման հարցում, այդ թվում՝ հենվելով ՀՀ հետ որպես ստրատեգիական գործընկեր ունեցած հարաբերությունների և Ադրբեջանի հետ գործընկերային հարաբերությունների վրա», - ասաց դեսպանը:
Նա ընդգծեց, որ ՌԴ-ն գործում է Մինսկի խմբի ձևաչափում, ինչպես նաև ձեռնարկում է առանձին քայլեր՝ նպատակ ունենալով թույլ չտալ էսկալացիա:
«Բանակցային գործընթացի կարգավորման համար ձեռնարկում ենք այն բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, որոնք կարող ենք, բայց պարզ է, որ այս հարցի վերջնական որոշումը կոնֆլիկտի կողմերի որոշումն է: Այստեղ Ռուսաստանի դերին պետք է հավասարակշռված մոտենալ. այն, իհարկե, նշանակալից է, ակտիվ, բայց չի կարող փոխարինել երկու կողմերի գործողություններին: Այն մեխանզմները, որ մենք ունենք, գործարկում ենք, բայց ասել, որ ամեն ինչ կախված է Ռուսաստանից, երևի այդքան էլ ճիշտ չէ», - ընդգծեց դեսպանը:

To say everything depends on Russia in Karabakh conflict settlement issue not right: Kopirkin
Russia plays a significant role in the Nagorno Karabakh conflict settlement issue, Russian ambassador to Armenia Sergey Kopirkin said at a news conference on Tuesday.
“Russia plays an important and significant role in Nagorno Karabakh conflict settlement issue, including based on strategic partnership relations with Armenia and partnership relations with Azerbaijan,” the ambassador said.
He stressed that Russia acts in the format of the Minsk Group and undertakes separate steps as well not to allow escalation of the situation.
“We undertake all the necessary steps for the settlement of the negotiation process but it is clear that the final decision is to be made by the conflicting parties,” Kopirkin said.
“Russia’s role should be treated in a balance. It is significant role but cannot replace the actions of the two sides. We use all the mechanisms we have, but to say that everything depends on Russia is not very right,” the ambassador said.