Թրամփը Կոնգրեսին տեղեկացրել է արտասահմանում ԱՄՆ-ի հակաահաբեկչական գործողությունների մասին
ԱՄՆ  նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ամերիկյան օրենսդրությանը համապատասխան, երեքշաբթի  Կոնգրեսի Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի ղեկավարներին ծանուցել է «Իսլամական պետություն», «Ալ Քաիդա» և «Թալիբան» (բոլորն էլ Ռուսաստանում արգելված) խմբավորումների դեմ հակաահաբեկչական գործողությունների մասին, որոնք արտասահմանում իրականացնում են Միացյալ Նահանգների զինված ուժերը: Նամակի տեքստը տարածել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
Փաստաթղթում ասված է, որ ԱՄՆ-ի ստորաբաժանումները շարունակում են ԻՊ-ի, «Ալ Քաիդայի», «Թալիբանի» և նրանց հետ կապված խմբավորումների դեմ գործողություններն Աֆղանստանում, Իրաքում, Սիրիայում, Եմենում, Հորդանանում, Լիբանանում, Թուրքիայում, Սոմալիում, Քենիայում, Ջիբութիում և Նիգերում:
Բացի դրանից, Թրամփը Կոնգրեսի ղեկավարությանը ծանուցել է, որ ամերիկացի զինծառայողները խաղաղապահ ուժերի և զինվորական դիտորդների առաքելությունների կազմում են Եգիպտոսի Սինայի թերակղզում և Կոսովոյի սերբական երկրամասում, ահաբեկչության դեմ պայքարի գործում օգնում են Ֆիլիպինների կառավարությանը,  նաև  բանակված են Կուբայի Գուանտանամոյի ռազմածովային հենակայանում:

Трамп проинформировал Конгресс об антитеррористических операциях США за рубежом
Президент США Дональд Трамп уведомил во вторник в соответствии с американским законодательством лидеров Сената и Палаты представителей Конгресса о контртеррористических операциях против группировок "Исламское государство" (ИГ), "Аль-Каида" и "Талибан" (все запрещены в РФ), который проводят за рубежом Вооруженные силы Соединенных Штатов. Текст письма был распространен пресс-службой Белого дома.
В документе говорится, что подразделения США продолжают операции против ИГ, "Аль-Каиды", "Талибана" и связанных с ними группировок в Афганистане, Ираке, Сирии, Йемене, Иордании, Ливане, Турции, Сомали, Кении, Джибути и Нигере.
Кроме того, Трамп уведомил руководство Конгресса о том, что американские военнослужащие входят в состав миротворческих сил и миссий военных наблюдателей на Синайском полуострове в Египте и в сербском крае Косово, помогают в борьбе с терроризмом правительству Филиппин, а также расквартированы на военно-морской базе Гуантанамо на Кубе.