Ադրբեջանական կողմը շփման գծում գործողության մեջ է դրել հեռահար և դիպուկահար զինատեսակներ, ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետեր. Արցախի ՊԲ
12/06/2019 13:14
Այսօր ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներ, հենվելով իրենց պաշտպանական գերատեսչության մամլո ծառայության կողմից տրամադրված հաղորդագրության վրա, տեղեկություն են տարածել, թե իբր հայկական ստորաբաժանումները շփման գծի տարբեր ուղղություններում խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, բացի տարատեսակ հրաձգային զինատեսակներից, կիրառել են նաև 60 մմ-ոց ականանետեր (8 արկ), հայտնում են Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
«Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ոչ միայն հերքում է տարածված այս ապատեղեկությունը, այլև իրազեկում է, որ հունիսի 11-ի օրվա ընթացքում և 12-ի գիշերը  ադրբեջանական կողմն է հակամարտ զորքերի շփման գծի մի շարք հատվածներում գործողության մեջ դրել ինչպես տարբեր տրամաչափի հեռահար և դիպուկահար զինատեսակներ, այնպես էլ ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետեր (5 նռնակ):  Անհրաժեշտության դեպքում ասվածը կարող ենք հիմնավորել համապատասխան տեսագրություններով:
Բացի դրանից առաջնային գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական անօթաչու թռչող սարքերի և ռազմական ավիացիայի ուսումնական թռիչքների աճ, որոնք հաճախ խախտում են սահմանված թռիչքային գոտին:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ադրբեջանական օդուժի թռիչքները գտնվում են ՊԲ հակաօդային պաշտպանության միջոցների խիստ վերահսկողության տակ, իսկ դիրքապահ ստորաբաժանումները լիարժեքորեն տիրապետում են առաջնային գծում տիրող օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը:
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ իրավիճակն արհեստականորեն սրելու սադրիչ գործողություններից և անվերապահորեն կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հրադադարի պահպանման շուրջ ձեքբերված պայմանավորվածությունը: Հակառակ դեպքում իրավիճակի սրման և դրանից բխող հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է պաշտոնական Բաքվի վրա»,-ասված է հաղորդագրությունում։

Azerbaijani armed forces violate ceasefire regime with usage of long-range and sniper weapons: Artsakh Defense Ministry
12/06/2019 13:38
Azerbaijani mass media citing their Defense Ministry reported as if the Armenian divisions violated ceasefire regime in different directions of the line of contact using different types of weaponry including 60mm mortars, Artsakh Defense Ministry press service reported.
“Artsakh Republic Defense Ministry not only rejects the disinformation but also informs that on June 11 and at the night of June 12 the Azerbaijani side used different diameter long-range and sniper weapons, as well as HAN-17 grenades,” the ministry’s statement runs.
According to the statement, the adversary has increased the number of UAVs on the line of contact which very often violate the set flight zone.
The Artsakh Defense Ministry reported that the flights of Azerbaijani aerial forces are under strict control of the Artsakh anti-air defense means and the border postguards are well-aware of the operative-strategic situation on the line of contact.
The ministry also urged Azerbaijan to refrain from provocative actions aimed at artificially escalating the situation and stay committed to the arrangements over protection of ceasefire reached with the mediation of the OSCE Minsk Group.
“In the opposite case, the responsibility for the escalation of the situation and its consequences will fall on official Baku,” the statement concluded.