Մանվել Գրիգորյանի մոտ հայտնաբերված նոր հիվանդության հետևանքը լինելու է անդամահատությունը. փաստաբան
Պետական լիազոր մարմինների կողմից սիստեմատիկ կերպով անօրինականություններ են կատարվում, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Մանվել Գրիգորյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը։
«Եթե այս բարձրաձայնումից հետո բարձրագույն իշխանությունն անօրինականությունների հետ կապված գնահատական չտա, ապա հետևությունս լինելու է այն, որ Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ տոտալ հաշվեհարդար է իրականացվում», - ասաց պաշտպանը։
Նա հիշեցրեց, որ ամիսներ առաջ, երբ դիմել էին Մարդու իրավունքնների եվրոպական դատարան, որպեսզի անհապաղ քայլեր ձեռնարկեն, և Գրիգորյանը տեղափոխվի քաղաքացիական հիվանդանոց, ՀՀ կառավարությունը միանգամից արձագանքել էր, տեղափոխությունը՝ կատարվել։
«Բայց չգիտես՝ ինչու, բուժումն իրականացվեց 2-3 ամիս և օրեր առաջ քրեակատարողական հիմնարկի բուժծառայության վարչության մակարդակով գրություն ուղարկվեց «Նաիրի» բժշկական կենտրոն։ Տեղեկացրեցին, որ Դատապարտյալների հիվանդանոցն ունի բոլոր միջոցները, որպեսզի բուժում իրականացվի։ Այսինքն՝ թքած ունենալով կառավարության գրավոր դիրքորոշման վրա՝ Մանվել Գրիգորյանին տեղափոխեցին Կենտրոն ՔԿՀ, այնուհետ՝ Դատապարտյալների հիվանդանոց, այնտեղից էլ՝ կոմայի մեջ տեղափոխեցին քաղաքացիական հիվանդանոց», - հիշեցրեց Լևոն Բաղդասարյանը։
Մանվել Գրիգորյանի փաստաբանը տեղեկացրեց, որ երեկ տեղի է ունեցել բժիշկների կոնսիլիում, որին մասնակցել են ինչպես Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնի, այլ նաև Առողջապահության նախարարության կողմից լիազորված մասնագետներ։
«Ըստ տրված եզրակացության՝ եղած ծանր հիվանդություններին, որոնք մոտ 30 են, ավելացել է ևս 3 ծանր հիվանդություն։ Չեմ փորձի բարձրաձայնել դրանց մասին։ Նոր հայտնաբերված հիվանդության արդյուքնում լինելու է անդամահատություն։ Անձի առողջութունը հասել է այդ վիճակին։ Երբ Մանվել Գրիգորանին ձերբակալեցին և կալանավորեցին, նա ուներ 3-4 ծանր հիվանդություններ և գտնվում էր բժիշկների դինամիկ հսկողության ներքո։ Անցել է մեկ տարի, և անձը ձեռք է բերել 30 ծանր հիվանդություն», - ասաց Լևոն Բաղդասարյանը՝ չբացառելով, որ պատկան մարմինների պատշաճ արձագանքի բացակայության դեպքում կդիմի ՄԻԵԴ։

State authorized bodies are undertaking illegal actions systematically, Levon Baghdasaryan, lawyer of ex-lawmaker Manvel Grigoryan told the reporters today.
“If after my today’s statement the authorities will not give assessments to the illegalities, the conclusion will be that total revenge is being instituted against Manvel Grigoryan,” the lawyer said.
He said months ago when he applied to European Court of Human Rights for undertaking immediate steps and transporting Grigoryan to civilian hospital, the Armenian government immediately responded and transported Grigoryan.
“But with unknown reasons the treatment lasted for 2-3 months and days ago a writ was sent to Nairi medical center by the medical service department of the penitentiary, informing that their hospital has all the means to ensure Grigoryan’s treatment. It means they did not care of the government’s written position and transported Grigoryan to initially Kenton penitentiary and then hospital of convicts from where they transported Grigoryan to civilian hospital already in coma,” Baghdasaryan said.
The lawyer said consilium of doctors was convened which registered that besides about 30 grave diseases he had, another 3 ones appeared.
“I will not voice them, but as a result an amputation will be conducted. The person’s health condition reached such a phase. When Manvel Grigoryan was arrested he had 3-4 grave diseases and was under intensive control of doctors. Just in a year this person acquired 30 grave diseases,” Baghdasaryan said, adding that in case of absence of any response by corresponding bodies he will apply to ECHR.