Մանվել Գրիգորյանի մոտ հայտնաբերված նոր հիվանդության հետևանքը լինելու է անդամահատությունը. փաստաբան
Պետական լիազոր մարմինների կողմից սիստեմատիկ կերպով անօրինականություններ են կատարվում, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Մանվել Գրիգորյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը։
«Եթե այս բարձրաձայնումից հետո բարձրագույն իշխանությունն անօրինականությունների հետ կապված գնահատական չտա, ապա հետևությունս լինելու է այն, որ Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ տոտալ հաշվեհարդար է իրականացվում», - ասաց պաշտպանը։
Նա հիշեցրեց, որ ամիսներ առաջ, երբ դիմել էին Մարդու իրավունքնների եվրոպական դատարան, որպեսզի անհապաղ քայլեր ձեռնարկեն, և Գրիգորյանը տեղափոխվի քաղաքացիական հիվանդանոց, ՀՀ կառավարությունը միանգամից արձագանքել էր, տեղափոխությունը՝ կատարվել։
«Բայց չգիտես՝ ինչու, բուժումն իրականացվեց 2-3 ամիս և օրեր առաջ քրեակատարողական հիմնարկի բուժծառայության վարչության մակարդակով գրություն ուղարկվեց «Նաիրի» բժշկական կենտրոն։ Տեղեկացրեցին, որ Դատապարտյալների հիվանդանոցն ունի բոլոր միջոցները, որպեսզի բուժում իրականացվի։ Այսինքն՝ թքած ունենալով կառավարության գրավոր դիրքորոշման վրա՝ Մանվել Գրիգորյանին տեղափոխեցին Կենտրոն ՔԿՀ, այնուհետ՝ Դատապարտյալների հիվանդանոց, այնտեղից էլ՝ կոմայի մեջ տեղափոխեցին քաղաքացիական հիվանդանոց», - հիշեցրեց Լևոն Բաղդասարյանը։
Մանվել Գրիգորյանի փաստաբանը տեղեկացրեց, որ երեկ տեղի է ունեցել բժիշկների կոնսիլիում, որին մասնակցել են ինչպես Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնի, այլ նաև Առողջապահության նախարարության կողմից լիազորված մասնագետներ։
«Ըստ տրված եզրակացության՝ եղած ծանր հիվանդություններին, որոնք մոտ 30 են, ավելացել է ևս 3 ծանր հիվանդություն։ Չեմ փորձի բարձրաձայնել դրանց մասին։ Նոր հայտնաբերված հիվանդության արդյուքնում լինելու է անդամահատություն։ Անձի առողջութունը հասել է այդ վիճակին։ Երբ Մանվել Գրիգորանին ձերբակալեցին և կալանավորեցին, նա ուներ 3-4 ծանր հիվանդություններ և գտնվում էր բժիշկների դինամիկ հսկողության ներքո։ Անցել է մեկ տարի, և անձը ձեռք է բերել 30 ծանր հիվանդություն», - ասաց Լևոն Բաղդասարյանը՝ չբացառելով, որ պատկան մարմինների պատշաճ արձագանքի բացակայության դեպքում կդիմի ՄԻԵԴ։

Из-за выявленной новой болезни Манвелу Григоряну предстоит ампутация – адвокат
Государственные уполномоченные органы систематически творят беззаконие, заявил сегодня на пресс-конференции адвокат Манвела Григоряна Левон Багдасарян.
«Если после всего сказанного высшая власть не даст оценку происходящему беззаконию, то мне остается лишь сделать вывод, что в отношении Манвела Григоряна осуществляется тотальная вендетта», - сказал адвокат.
Он напомнил, что месяцы назад, когда они обратились в Европейский суд по правам человека, чтобы были предприняты немедленные шаги для перевода Григоряна в гражданскую больницу, правительство Армении сразу отреагировало и он был переведен в гражданскую больницу.
«Однако по непонятным причинам, лечение проводилось 2-3 месяца, и несколько дней назад медицинскому центру "Наири" было направлено письмо на уровне управления медицинской службы уголовно-исполнительного учреждения. Сообщали о том,  что в УИУ "Больница для осужденных" есть все возможности для лечения. То есть, им на плевать на письменную позицию правительства, они перевели Манвела Григоряна в УИУ "Ереван-Кентрон", затем в "Больницу для осужденных", а уже оттуда в коме в доставили в гражданскую больницу», - отметил Левон Багдасарян.
Адвокат Манвела Григоряна сообщил, что вчера состоялся консилиум, в котором участвовали как врачи медицинского центра «Сурб Григор Лусаворич», так и уполномоченные министерством здравоохранения специалисты.
«Согласно заключению, к имеющимся у него порядка 30 тяжелым заболеваниям прибавились еще 3 тяжелые болезни. Не буду говорить о них. В результате выявленной болезни ему предстоит ампутация. Его здоровье доведено до такого состояния. Когда Манвела Григоряна задержали и арестовали, у него было 3-4 тяжелых заболевания, и он находился под динамичным наблюдением врачей. Прошел год и человек приобрел 30 тяжелых заболеваний», - сказал Левон Багдасарян, не исключив, что в случае отсутствия надлежащей оценки соответствующих органов, обратиться в Европейский суд по правам человека.
Напомним, состояние здоровья бывшего депутата Национального Собрания Армении, экс-председателя Союза добровольцев «Еркрапа» Манвела Григоряна резко ухудшилось 6-го июня, его в коме перевели в реанимационное отделение гражданской больницы.