Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպումից լուրջ ակնկալիքներ չարժե ունենալ. քաղաքագետ
Ասել, որ հունիսի 20-ին Վաշինգտոնում կայանալիք Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպումից լուրջ ակնկալիքներ ունեմ, սխալ կլինի։ Բայց այն, որ կողմերը հանդիպելու և քննարկելու են խնդրահարույց հարցեր, այդ իմաստով հանդիպումը դրական է։ Որքան կարող են, թող հանդիպեն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Թևան Պողոսյանը։
«Եթե մինչ այս ունեինք իրավիճակ, երբ սահմանին հարաբերական անդորր էր, և կարելի էր խոսել ինչ-որ հումանիտար ծրագրերի ու վստահության մթնոլորտի ձևավորման մասին, ապա այսօրվա դրությամբ ադրբեջանական ագրեսիան հանդիպումից առաջ բարենպաստ իրավիճակ չի ձևավորում։ Պետք է գիտակցել, որ նման ձևով հանդիպման գնալը ոչ մի լավ բան չի տալու։ Իհարկե, երկու երկրների արտգործնախարարների միջև հանդիպումը հունիսի 20-ին կկայանա, սակայն վստահ եմ, որ մինչև այդ հայկական կողմը քննարկումներ կունենա արցախյան կողմի հետ», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Հարցին՝ կարո՞ղ է Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպումը թուլացնել վերջին երկու շաբաթների սահմանային լարվածությունը, Թևան Պողոսյանը պատասխանեց՝ հայկական կողմի հետ բոլոր հանդիպումներից առաջ Ադրբեջանը մշտապես նույն՝ ագրեսիվ վարքագիծն է ցուցաբերում՝ ցույց տալու, որ բանակցությունների գնում է ավելի ուժեղ։
«Կմեղմի արդյոք այս հանդիպումը իրավիճակը, թե ոչ, ինձ համար տարբերություն չկա, որովհետև ադրբեջանական կողմը վաղուց քաղաքական որոշում ունի՝ Արցախի հարցը լուծել միայն ռազմական ճանապարհով, իսկ մինչ այդ ժամանակ է շահում», - նշեց քաղաքագետը։
Վերջում Թևան Պողոսյանը շեշտեց, որ սահմանին անդորրն ապահովում են Հայաստանի և Արցախի զինված ուժերը, ուրիշ ոչ մի բան։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին նախատեսվում է Վաշինգտոնում Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո անցկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև հերթական հանդիպումը։

Теван Погосян: Не стоит связывать серьезных ожиданий со встречей Мнацаканян – Мамедъров
«Нельзя сказать, что я связываю какие-то серьезные ожидания со встречей Мнацаканян – Мамедъров. Но позитивно то, что стороны встретятся и обсудят спорные вопросы. Пусть встречаются, сколько могут», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Теван Погосян.
«Если до этого мы имели на границе относительно спокойную ситуацию, и можно было говорить о каких-то гуманитарных программах и создании атмосферы доверия, то на сегодняшний день азербайджанская агрессия не формирует благоприятной обстановки до встречи. Нужно понимать, что переговоры в подобной ситуации не приведут ни к чему хорошему. Конечно, встреча между двумя министрами иностранных дел 20 июня состоится, но уверен, что до этого армянская сторона проведет обсуждения с арцахской стороной», - отметил Теван Погосян.
На вопрос, может ли встреча Мнацаканян – Мамедъяров разрядить возросшую в течение двух последних недель напряженность на границе, Теван Погосян ответил, что перед всеми встречами с армянской стороной Азербайджан постоянно проявляет такое  агрессивное поведение, чтобы усилить свою позицию на переговорах.
«Разрядит эта встреча ситуацию или нет, для меня разницы нет, поскольку у азербайджанской стороны давно есть политическое решение – решить вопрос Арцаха только военным путем, а до этого он выигрывает время», - отметил политолог.
Теван Погосян отметил, что спокойствие на границе обеспечивают Вооруженные силы Армении и Арцаха и ничего больше.
Напомним, министерство иностранных дел Армении сегодня распространило заявление о том, что очередная встреча глав МИД Армении и Азербайджана состоится 20 июня в Вашингтоне.