Կինոոլորտի խնդիրները կլուծվեն, եթե լինի քաղաքական մտածելակերպի փոփոխություն. Նաիրա Զոհրաբյան
«Ոլորտի օրենսդրական կարգավորումը նպատակ է հետապնդում օրենսդրորեն ապահովել ՀՀ-ում կինոոլորտի զարգացումը՝ կինոարտադրությունից մինչև կինովարձույթ, օրենսդրորեն սահմանել կինոլորտի պետական կառավարման մարմինների բոլոր գործառույթները, ՀՀ պետական բյուջեով ամենամյա պետական աջակցության համար նախատեսված ֆինանասական միջոցների բաշխումից և ծախսումից մինչև մշակութային ժառանգության պահպանություն, հայկական կինոյի հանրայնացում և միջազգայնացում», - ներկայացրեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը։
Նա նշեց, որ ամրագրված մեխանիզմների միջոցով լավագույնս կկառավարվի կինոլորտին տրվող պետական աջակցությունը՝ օրենսդրորեն բացառելով կոռուպցիոն ռիսկերը և կոռուպցիոն սխեմաները։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց, որ տարիներ շարունակ խորհրդարանում եղել են Կինոյի մասին օրենքի, ստեղծագործական միությունների մասին քննարկումներ, սակայն քաղաքական կամք չի եղել այդ հարցերը լուծելու, որովհետև օրակարգում այլ առաջնահերթություններ են եղել։
«Արդյոք կինոյի մասին օրենք ընդունելով լուծելու՞ ենք Հայաստանում կինոարտադրության ողջ խնդիրները, արդյոք օրոացուցում Կինոյի օր ունենալով մենք լուծելու՞ ենք կինոյի խնդիրները՝ իհարկե, ո՛չ։ Մենք պետք է հասկանանք, որ սա համալիր խնդիր է։ Այս խնդիրը կլուծվի, եթե լինի քաղաքական մտածելակերպի փոփոխություն, որ մշակույթը բրենդ է», - ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը։

Проблемы в сфере кино решатся, когда в политическом мышлении произойдут изменения – Наира Зограбян
«Законодательное урегулирование сферы преследует цель обеспечить развитие сферы кино – от производство до проката фильмов, законодательно установить все функции государственного управления этой сферой – от распределения и расхода предусмотренных государственным бюджетом для содействия этой сфере финансовых средств, и до сохранения культурного наследия, пропаганды и распространения армянского кино», - заявил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Араик Хзмалян.
Он отметил, что за счет установленных механизмов предоставляемое сфере кино государственное содействие будет управляться наилучшим образом, исключая законодательно коррупционные риски и коррупционные схемы.
Депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила, что на протяжении лет в парламенте проходили обсуждения закона о кино, творческих союзах, однако отсутствовала политическая воля для решения этих вопросов, поскольку в повестке всегда были другие приоритеты.
«Решим ли все проблемы кинопроизводства в Армении принятием закона о кино, решим ли мы проблемы в сфере кино, если провозгласим день кино? Конечно, нет. Мы должны понять, что это комплексная проблема. Эта проблема решится, когда в политическом мышлении произойдет изменение, что культура - это бренд», - сказала Наира Зограбян.