Զելենսկին պատմել է, թե ինչ է ասելու Պուտինին հնարավոր հանդիպման ժամանակ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ռուսաստանի իր պաշտոնակից Վլադիմիր Պուտինի հետ հնարավոր հանդիպման ժամանակ առաջին հերթին կարծարծի Դոնբասի և Ղրիմի հարցը:
«Կսկսենք այն բանից, որ Դոնբասը և Ղրիմն Ուկրաինա են», - ասել է Զելենսկին գերմանական Bild թերթում հրապարակված հարցազրույցում:
Ուկրաինայի պետության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ղրիմը շատ շուտով կվերադառնա Ուկրաինայի կազմ:
«Ես շատ եմ սիրում Ղրիմը: Ես այնտեղ եղել եմ շատ-շատ անգամ: Դա եզակի վայր է Ուկրաինայում՝ իր բնությամբ և պատմությամբ: Ինձ համար Ղրիմը միշտ եղել է և մնում է Ուկրաինայի բաղկացուցիչ մասը», - ասել է Զելենսկին:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ հունիսի 18-ին սպասվում է Զելենսկու հանդիպումը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: Բացի Մերկելից՝ Գերմանիայում Զելենսկուն կընդունի նաև երկրի նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը:

Зеленский рассказал, что скажет Путину при возможной встрече
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что при возможной встрече со своим российским коллегой Владимиром Путиным в первую очередь поднимет вопрос Донбасса и Крыма.
"Начнем с того, что Донбасс и Крым - это Украина", - сказал Зеленский в интервью немецкой газете Bild.
Глава украинского государства выразил надежду, что Крым в скорейшем времени вернется в состав Украины.
"Я очень люблю Крым. Я бывал там много-много раз. Это уникальное место в Украине со своей природой и историей. Для меня Крым всегда был и остается частью Украины", - сказал Зеленский.
Как сообщалось, 18 июня ожидается встреча Зеленского с канцлером Германии Ангелой Меркель. Помимо Меркель, Зеленского в Германии примет также президент страны Франк-Вальтер Штайнмайер.