ՄԱԿ-ում Սաուդյան Արաբիային կոչ են արել  ընդունել Խաշուքջիի սպանության մեղքը
ՄԱԿ-ի արտադատական մահապատիժների հարցերով հատուկ զեկուցող Անիես Կալամարը Սաուդյան Արաբիային կոչ է արել ներողություն խնդրել Թուրքիայից, ԱՄՆ-ից և սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշուքջիի ընտանիքից և ընդունել անցյալ տարվա հոկտեմբերին Թուրքիայում լրագրողի սպանության մեղքը, ասված է Կալամարի զեկույցում, որը հրապարակվել է չորեքշաբթի:
«Խորհուրդներ… Սաուդյան Արաբիայի Թագավորությանը՝ հանդես գալ հանրային խոստովանությամբ և Խաշուքջիի սպանության համար ներողություն խնդրել նրա ընտանիքից, բարեկամներից և գործընկերներից: Անհրաժեշտ է, որպեսզի Սաուդյան Արաբիայի կառավարությունը պետական պատասխանատվություն ստանձնի մահապատժի կատարման համար: Դա նաև նախատեսում է պետության կողմից ֆինանսական փոխհատուցման վճարում Խաշոկջիի ընտանիքին», - ասված է փաստաթղթում:
Փաստաթուղթը հրապարակվել է Ժնևում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 41-րդ նստաշրջանի ընթացքում Խաշուքջիի սպանության հետաքննության արդյունքների գնահատման պաշտոնական ներկայացման նախօրեին:

В ООН призвали Саудовскую Аравию признать вину в убийстве Хашукджи
Спецдокладчик ООН по вопросам внесудебных казней Аньес Каламар призвала Саудовскую Аравию извиниться перед Турцией, США и семьей саудовского журналиста Джамаля Хашукджи, а также признать вину в убийстве журналиста в Турции в октябре прошлого года, говорится в докладе Каламар, опубликованном в среду.
"Рекомендации… Королевству Саудовской Аравии выпустить общественное признание и извинение за убийство Хашукджи перед его о семьей, друзьями и коллегами. Необходимо, чтобы правительство Саудовской Аравии взяло на себя государственную ответственность за совершение казни. Это также предусматривает выплату семье Хашукджи финансовой компенсации от государства", - говорится в документе.
Документ опубликован накануне официального представления оценки результатов расследования убийства Хашукджи в ходе 41-й сессии Совета ООН по правам человека в Женеве.