Իսպանիայում կանխվել է ահաբեկչությունը հովանավորող ընտանեկան կլանի գործունեությունը
Իսպանիայում ձերբակալվել է 10 մարդ, որոնց կասկածում են Սիրիայում իսլամական ահաբեկիչների բջիջները ֆինանսավորելու և փողերի լվացման համար, հայտնում են երկրի ՆԳՆ-ից:
Ձերբակալություններ և խուզարկություններ են կատարվել Մադրիդում, Վալենսիայում և Տոլեդոյում, գործողությանը մասնակցել է իրավապահ մարմինների 350 աշխատակից՝ ներառյալ Եվրոպոլի աշխատողներ:
Կազմակերպությունը ղեկավարել է ծագումով Սիրիայից ընտանեկան կլանը, որը զբաղվել է ֆինանսական փաստաթղթերի կեղծմամբ: Նրանց օգնությամբ խմբավորումն ավելի քիչ գումարներ է ցույց տվել, իսկ տարբերությունն ուղղել է սև դրամարկղ, որից փողերի մի մասն ուղարկվել է սիրիական Իդլիբ, որտեղ ապրել են Ալ Քաիդայի հետ կապված մարդիկ:
Ըստ ՆԳՆ տեղեկությունների՝ 2018 թվականի ապրիլին ձերբակալվածներն ահաբեկիչների հետ կապերի միջոցով կարգավորել են ապրանքափոխադրումը Դամասկոս-Համա-Իդլիբ, իսկ այնտեղից՝ Թուրքիա երթուղով:
Կասկածյալներից մեկը 2008 թվականին Սիրիայում արդեն ձերբակալվել ու մեղավոր էր ճանաչվել ահաբեկչության մեղադրանքով։

В Испании пресечена деятельность семейного клана, спонсирующего терроризм
В Испании задержаны десять человек, подозревающихся в финансировании ячейки исламских террористов в Сирии и отмывании денег. Об этом сообщило МВД страны.
Задержания и обыски прошли в Мадриде, Валенсии и Толедо, в операции были задействованы 350 сотрудников правоохранительных органов, включая работников Европола. Под подозрением помимо задержанных находится ещё 12 человек.
Организацию возглавлял семейный клан выходцев из Сирии, занимающийся подделкой финансовых документов. С помощью них группировка указывала более низкие суммы, а разницу переправляла в чёрную кассу, часть денег из которой шла в сирийский Идлиб, где жили связанные с Аль-Каидой* люди.
Согласно информации МВД, в апреле 2018 года задержанные наладили провоз товаров с помощью связей с террористами по маршруту Дамаск — Хама — Идлиб, а оттуда — в Турцию.
Один из подозреваемых уже был арестован в Сирии в 2008 году и признан виновным в терроризме, после чего, отсидев срок, вернулся в "семейный бизнес".
В отношении задержанных проходит проверка по пунктам: принадлежность к преступной группировке, сотрудничество с террористической организацией, финансирование терроризма, отмывание денег, уклонение от уплаты налогов, подделка документов и содействие нелегальной иммиграции.