Սխալների շարունակվելու դեպքում վրացական ընդդիմությունը 100 տոկոսով կօգտվի դրանից. վրացագետ
Երեկ Վրաստանի մայրաքաղաքում ծավալված իրադարձությունների շուրջ Aysor.am-ի թղթակիցը զրուցել է վրացագետ Ջոնի Մելիքյանի հետ։
- Պարոն Մելիքյան, ինչպե՞ս կբնութագրեք Թբիլիսիում երեկ տեղի ունեցած հայտնի իրադարձությունները, ի՞նչ հնարավոր զարգացումներ եք կանխատեսում։
- Հարևան Վրաստանում երեկվանից տեղի ունեցողը ներքաղաքական պայքար է։ Ընդդիմությունն ակտիվորեն օգտվում է իշխանության սխալ քայլերից և բողոքի հակաիշխանական ալիք բարձրացնում։ Բողոքի ակցիաներն այսօր ևս պետք է շարունակվեն, և ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչպես կգործեն իշխանությունները, ինչ քայլեր կձեռնարկեն։ Իսկ իշխանությունը պետք է որ հետևություններ անի երեկվա բողոքի ցույցերից և իրավիճակը հանդարտեցնելու նպատակով ամենասեղմ ժամկետներում որոշ փոփոխությունների գնա։
Եթե նախկինում ընդդիմությունն ու վրացի ժողովուրդը դժգոհ էին ներքաղաքական խնդիրներից, ապա այս անգամ իշխանությունների հասցեին կոնկրետ մեղադրանք հնչեցվեց, որ Ռուսաստանն ինչ ուզում, այն էլ Վրաստանում անում է։ Այսինքն՝ այս անգամ օգտագործվեց հակառուսականության գործոնը։ Բոլորն ի վերջո գիտեին, որ ռուսական պատվիրակությունը, Սերգեյ Գավրիլովի գլխավորությամբ, ներկա է լինելու Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովին, և որ վերջինս նստելու է նախագահությունում։ Իշխանությունը, երևի, պետք է հասկանար, որ խորհրդարանում այդպիսի միջոցառում անցկացնելն այդքան էլ կոռեկտ չէր։
- Ձեր կարծիքով, ինչպե՞ս Արևմուտքը կարձագանքի վրացի իրավապահների՝ ցուցարարների նկատմամբ անհամաչափ ուժ կիրառելու հանգամանքին։
- Հայտարարությունները, որ մինչ այս պահը տեսել եմ, ավելի շատ զսպվածության կոչեր են եղել, որպեսզի կողմերը ռադիկալ քայլերի չդիմեն։ Բայց չէի ասի, որ լուրջ քննադատություն է եղել։ Ի վերջո, մարդիկ փորձել են գրավել խորհրդարանը, իսկ խորհրդարանը պետական կառույց է և այն գրավելու փորձը պետական հեղաշրջման հոդվածի ներքո է։ Այս ամենին պետք է համարժեք պատասխան տրվեր, և իմ կարծիքով տրվել է։ Պետք էր հանդարտեցնել իրավիճակը։
- Պարոն Մելիքյան, այս պահին Վրաստանում պետական հեղաշրջման նախապայմաններ կա՞ն, ընդդիմությունն ունա՞կ է ուժերի կոնսոլիդացման։
- Ոչ, ընդդիմությունն այդքան հնարավորություն չունի։ Իհարկե, իշխանություններից համընդհանուր դժգոհություն կա, սակայն այն չի միավորում բոլոր ընդդիմադիրներին։ Ամեն ինչ կախված է իշխանության քայլերից, նրանից, թե ինչ սխալներ նա թույլ կտա։ Եթե սխալները շարունակվեն, վրացական ընդդիմությունը դրանից 100 տոկոսով կօգտվի և կկարողանա առավել լայնածավալ գործողությունների գնալ։

Если ошибки продолжатся, грузинская оппозиция на 100% воспользуется этим – Джони Меликян
Эксперт по Грузии Джони Меликян в интервью Aysor.am обратился к имевшим место накануне событиям в Тбилиси и возможным развитиям ситуации.
- Господин Меликян, как Вы охарактеризуете произошедшие вчера события в Тбилиси, какие возможные развития прогнозируются?
- Происходящие со вчерашнего дня в соседней Грузии события – внутриполитическая борьба. Оппозиция активно пользуется ошибками власти и организует антиправительственную волну. Акции протеста должны продолжаться сегодня и все зависит от того, как будет действовать власть, какие шаги предпримет. А власть должна сделать вывод из вчерашних протестов и чтобы успокоить ситуацию, пойти быстро на некоторые изменения.
Если в прошлом оппозиция и грузинский народ были недовольны  внутриполитическими вопросами, то в этот раз в адрес властей прозвучало конкретное обвинение в том, что Россия делает в Грузии все, что хочет. То есть, в этот раз был использован антироссийский фактор. В конце концов, все знали, что российская делегация во главе с Сергеем Гавриловым будет присутствовать на Межпарламентской Ассамблее православия и что он займет место в председательстве. Наверное, власть должна была понять, что проводить в парламенте такое мероприятие не очень корректно.
- На Ваш взгляд, как Запад отреагирует на применения грузинскими правоохранителями несоразмерной силы против митингующих?
- Заявления, которые я видел до сих пор, были больше призывом к сдержанности, чтобы стороны не прибегали к радикальным мерам. Но не сказал бы, что была серьезная критика. В коне концов, люди пытались захватить парламент, а парламент – государственная структура и попытка его захвата в рамках статьи о государственном перевороте. На все это нужно было дать адекватный ответ и, на мой взгляд, был дан. Ситуацию нужно успокоить.
- Господин Меликян, есть ли сейчас в Грузии предпосылки для государственного переворота, способна ли оппозиция консолидировать силы?
- Нет, у оппозиции нет такой возможности. Конечно, есть всеобщее недовольство властями, однако оно не объединяет всех оппозиционеров. Все зависит от шагов власти, от того, какие ошибки она допустит. Если ошибки продолжатся, то грузинская оппозиция на 100% воспользуется этим и сможет пойти на более масштабные действия.