Ուզբեկստանի Սենատն առաջին անգամ կին է գլխավորել
Ուզբեկստանի փոխվարչապետ և կանանց կոմիտեի նախագահ Տանզիլա Նարբաևան ընտրվել է հանրապետության Օլիյ մաժլիսի (խորհրդարանի) Սենատի (վերին պալատի) նախագահ:
«Նա առանձնանում է օրինավորությամբ, ազնվությամբ և, որ գլխավորն է՝ հայրենասիրությամբ: Նախօրեին ես նրան նշանակեցի սենատոր և  առաջադրեցի խորհրդարանի վերջին պալատի ղեկավարի պաշտոնում», - ասել է Ուզբեկստանի նախագահ Շավկաթ Միրզիյոևը՝ ելույթ ունենալով Սենատի 20-րդ լիագումար նիստում:
Նարբաևայի թեկնածության օգտին քվեարկել Է 81 սենատոր, երկուսը ձեռնպահ են մնացել, «դեմ» ձայներ չեն եղել: Ուզբեկստանի պատմության մեջ առաջին անգամ Սենատը կին է գլխավորել:

Сенат Узбекистана впервые возглавила женщина
Танзила Нарбаева, работавшая вице-премьером и председателем комитета женщин Узбекистана, избрана в пятницу председателем Сената (верхней палаты) Олий Мажлиса (парламента) республики.
"Ее отличают порядочность, честность и главное - любовь к родине. Накануне я назначил ее сенатором и выдвинул на должность главы верхней палаты парламента", - сказал президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая на 20-м пленарном заседании Сената.
За кандидатуру Нарбаевой проголосовал 81 сенатор, двое воздержались, голосов "против" не было. Впервые в истории Узбекистана Сенат возглавила женщина.