Մեր ամենակարևոր նպատակն անհատական ջանքի խրախուսումն է. Նիկոլ Փաշինյան
Մեր ամենակարևոր նպատակն անհատական ջանքի խրախուսումն ու քաջալերում է ՀՀ զարգացման գործում, որովհետև մենք համոզված ենք, որ ՀՀ քաղաքացիների անհատական ջանքն է այն շրջադարձային կետը, որը Հայաստանը պետք է բարձրացնի տնտեսապես, քաղաքականապես և բոլոր առումներով նոր մակարդակի, «Իմ քայլը հանուն Տավուշի մարզի» ներդրումային բիզնես համաժողով-ցուցահանդեսի բացման արարողության ժամանակ այսօր ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Անհատական ջանք ասելով՝ նկատի ենք ունենում, օրինակ, «Ապագա ռեզորթ» ընկերության հիմնադիր Արտակ Չիբուխչյանին, ով մի օր որոշում է, որ ՌԴ-ից պետք է գա Հայաստան և իր հայրենի Ենոքավան գյուղի լքված տարածքում ստեղծի մի իրականություն, որը պետք է փոխի Ենոքավանի կյանքը։ Նկատի ենք ունենում Քարահունջ գինետան հիմնադիրներին, որովհետև այս մարդիկ գալիս են սփյուռքից և Հայաստանում ստեղծում են նոր իրականություն», - ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ փոփոխությունների շարժիչ ուժը պետք է լինի կառավարությունը, կառավարության ամենամեծ ջանքը նման մարդկանց օրինակներն ի ցույց դնելն է, մյուսներին ոգեշնչելը։
«Հայաստանում այսօր էլ կան մարդիկ, ովքեր զրոյից, առանց որևէ աջակցություն ունենալու՝ հասել են արդյունքների։ Նրանք չեն հանձնվել, չեն հուսահատվել։ Այդ մարդիկ մեր ժամանակների հերոսներն են, նրանց օրինակները պետք է ոգևորեն ուրիշներին։ Այս բոլոր մարդիկ մեծ հաջողություններ են ունենալու, որովհետև աշխատանքը չի կարող չբերել հաջողության», - նշեց գործադիրի ղեկավարը։

Наша важнейшая цель в поощрении индивидуального усилия – Никол Пашинян
«Поощрение и стимулирование индивидуального усилия в деле развитии Армении – наша важнейшей цель, поскольку мы убеждены, что индивидуальное усилие граждан Армении та поворотная точка, которая должна поднять Армению в политическом, экономическом и во всех смыслах на новый уровень», - заявил сегодня на церемонии открытия инвестиционного бизнес-форума и выставки премьер-министр Никол Пашинян.
«Говоря индивидуальное усилие, мы имеем в виду, например, основателя компании "Апага резорт" Артака Чибухчяна, который однажды решил, что должен приехать их РФ в Армению и на заброшенной территории в своем родном селе Енокаван создать реальность, которая изменит жизнь Енокавана. Имеем в виду основателей винодельни Караундж, поскольку эти люди приезжают из Диаспоры и создают в Армении новую действительность», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, движущей силой изменений должно стать правительство и самое большое усилие правительства – показать примеры таких людей и воодушевить остальных.
«В Армении сегодня есть люди, которые с нуля, без какой-либо поддержки, достигли результатов. Они не сдавались, не теряли надежду. Эти люди – герои нашего времени, их примеры должны воодушевлять других. Все эти люди будут иметь большие успехи, поскольку труд не может не привести к успеху», - отметил премьер.