«Հրապարակ». ՀՀԿ-ն սոցհարցում է պատվիրել՝ շոշափելու հասարակական տրամադրությունները
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով՝ ՀՀԿ-ն սոցհարցում է պատվիրել՝ շոշափելու հասարակական տրամադրությունները։ Գաղափարը կուսակցության ղեկավար Սերժ Սարգսյանինն է, որը ՀՀԿ ԳՄ վերջին նիստերից մեկում հանձնարարել է հարցում իրականացնել հասարակության շրջանում՝ հասկանալու համար, թե մարդիկ ինչ վերաբերմունք ունեն նոր իշխանությունների, քաղաքական ուժերի, այդ թվում՝ նաև ՀՀԿ-ի հանդեպ։ Արդյունքները դեռ պատրաստ չեն։
ՀՀԿ-ում հույժ գաղտնի են պահում, և հնարավոր է արդյունքներն օգտագործեն ավելի շատ ներքին սպառման համար՝ չհրապարակեն, հատկապես՝ եթե տեսնեն, որ հարցումների արդյունքներն իրենց օգտին չեն կամ հակառակը՝ հօգուտ գործող իշխանությունների են։
Դրա համար էլ, թեպետ ներսից մեզ ասացին, որ կա նման բան, բայց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը պնդեց, թե «ՀՀԿ-ն մշտապես հետևում է տարբեր սոցհարցումներին, բայց սեփական սոցհարցում պատվիրելու մասին առաջին անգամ ձեզնից եմ լսում»»:

«Грапарак»: РПА заказала соцопрос, чтобы прощупать общественные настроения
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что Республиканская партия Армении (РПА) заказала соцопрос с тем, чтобы прощупать общественные настроения. Идея принадлежит руководителю партии Сержу Саргсяну, который на одном из последних заседаний Верховного органа РПА поручил провести опрос общественного мнения, чтобы понять, как относятся люди к новой власти, к политическим силам, в том числе и к РПА. Результаты пока не готовы.
«В РПА это держат в секрете и результаты, возможно, будут использованы для внутреннего потребления, не будут опубликованы, особенно, если они будут не в их пользу или наоборот – в пользу действующей власти.
Поэтому, хотя и нам сказали, что подобное имеет место, однако заместитель председателя РПА Армен Ашотян отметил, что "РПА постоянно следит за различными соцопросами, но о том, что заказала собственный опрос, впервые слышит от нас"», - пишет газета.